2-3 ամսվա ընթացքում հայկական կողմից ամեն ինչ ավարտված կլինի, սպասենք ռուսական կողմի արձագանքին. փոխնախարարը՝ ՀԱԷԿ վարկի մարման ժամկետի երկարաձգման մասին
15/04/2019 17:19
Հայաստանի Հանրապետությունը սկսել է գործընթացը ՌԴ կողմից ՀԱԷԿ-ի վերանորոգման համար տրամադրված վարկի սպասարկման  ժամկետների երկարաձգման ուղղությամբ, այս մասին Սոչիում ընթացող «Atomexpo2019» համաժողովի ժամանակ լրագրողներին ասաց ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների ու բնական պաշարների նախարարի տեղակալ Հակոբ Վարդանյանը, Սոչիից հայտնում է Aysor.am-ի թղթակիցը։
«Վարկի սպասարկման երկարաձգման համար գործողությունները կան, որոնք պետք է կատարվեն։ Պետք է աշխատանքների հստակ գրաֆիկը Ռոսատոմի հետ երկկողմ ստորագրվի, որի հիման վրա էլ արդեն կամրագրվի ժամկետի երկարացումը», - ասաց փոխնախարարը։
Նա ընդգծեց, որ ԱԱՀ մասով ՀՀ օրենսդրության հետ կապված խնդիրներ կան, որոնք պետք է լուծվեն, որից հետո երկարաձգման մասին համաձայնագիրը կստորագրվի։
«Գործընթացը սկսվել է, քննարկումները ՊԵԿ-ի հետ ԱԱՀ մասով են գնում, գրաֆիկը նախնական արդեն պատրաստ է։ 2-3 ամսվա ընթացքում մեր կողմից ամեն ինչ ավարտված կլինի, սպասենք ռուսական կողմի արձագանքին»,- ասաց Վարդանյանը։
ՀԱԷԿ տնօրեն Մովսես Վարդանյանը նկատեց, որ վարկը կազմում է 300 մլն դոլար, որից 270 մլն-ը վարկն է, 30-ը՝ դրամաշնորհ։
«Այս պահի դրությամբ կնքվել են 184 մլն-ի պայմանագրեր, մնացած մասն ազատ է և մինչև տարվա վերջ հնարավոր չէ այդ գումարը ծախսել, դրա համար մենք դիմում ենք, քանի որ կա աշխատանքների խմբաքանակ, որը  նախատեսված էր կատարել, բայց չհասցրինք»,- ասաց Վարդանյանը։
Հիշեցնենք, որ հայկական կողմը դիմել էր ՌԴ-ին վարկի սպասարկման ժամկետը մինչև 2021 թվականը երկարաձգելու համար։

Armenia to complete process of extending Russian loan service term for renovation of ANPP in 2-3 months, to wait for Russia’s response: deputy minister
15/04/2019 17:36
Armenia has started the process of extending the loan service term for the renovation of the Armenian Nuclear Power Plant, deputy energy infrastructures and natural resources minister Hakob Vardanyan told the reporters in Sochi, Aysor.am correspondent reports. The loan has been provided by Russia.
“Works have launched for extending the loan service term. We must sign with Rosatom the clear schedule and fix the extension of the term,” the deputy minister said.
He stressed that there are some issues with the VAT that need to be settled by Armenia’s legislation. Afterward the agreement on extending the term will be signed.
“The processes have launched, discussions are held with the State Revenue Committee over the VAT. The initial schedule has already been prepared. We will end the works on our part in 2-3 months and wait for the response of the Russian side,” Vardanyan said.
Director of the Armenian nuclear plant Movses Vardanyan said the loan totals 300 million AMD of which 270 million is the loan and 30 million is grant.
“As of now agreements costing 184 million have been signed. The rest part is free and by the end of the year it is impossible to spend this sum. This is the reason why we apply, there was certain work to be done till now, but we have not managed to accomplish them,” Vardanyan said.
The Armenian side has applied to Russia to extend the loan service term till 2021.