«Լիդիան Արմենիայի» իրավաբանական բաժնի ղեկավար Խորեն Նասիբյանի պարզաբանումը՝ վարչական դատարանի որոշման վերաբերյալ
15/04/2019 16:07
«Լիդիան Արմենիայի» իրավաբանական բաժնի ղեկավար Խորեն Նասիբյանը պարզաբանում է ներկայացրել, որում, մասնավորապես նշված է.
«Քանի որ հoգուտ Լիդիանի ՀՀ վարչական դատարանի որոշումը տարբեր անհիմն մեկնաբանությունների է ենթարկվել, հարկ եմ համարում պարզաբանել:
«Լիդիան Արմենիա» ՓԲԸ-ն հայցադիմում է ներկայացրել ընդդեմ ՀՀ Ոստիկանության՝ պահանջելով պարտավորեցնել Ոստիկանությանը վերացնել Լիդիանի սեփականության իրավունքի իրականացման խոչընդոտները՝ տվյալ դեպքում Լիդիանի սեփականությունը հանդիսացող տարածք ներխուժումը: Խոսքը ոչ միայն Լիդիանի տարածքում ցուցարարների կողմից տեղադրված տնակների, այլև Ամուլսարի ճանապարհները փակած անձանց և նրանց կողմից Լիդիանի սեփականության իրավունքի իրացման՝ այն է՝ Ամուլսարի տարածք մուտքի, ինչպես նաև որպես դրա հետևանք՝ աշխատանքների իրականացման  խոչընդոտների վերացման մասին է:
Սա ավելի քան հստակ է, ինչը արտացոլված է նաև Դատարանի դիրքորոշման մեջ: Դատարանը եզրահանգել է.
«Ոչ ոք իրավունք չունի առանց օրենքով սահմանված հիմքերի կամ օրինական տիրապետողի թույլտվության մուտք գործելու հողամաս, շենք, շինություն և այլ անշարժ գույքի տարածք»:
Դատարանն արձանագրում է, որ «...Անձանց կողմից հողամասի տարածք առանց թույլտվության մուտք գործելը եղել է ապօրինի և համարվում է ներխուժում»:  Ոչ մի տարընթերցման տեղիք այս նախադասությունը չի տալիս:
Շարունակեմ մեջբերել դատական ակտից․
«Ինչ վերաբերում է պատասխանողի այն փաստարկներին, որ վերոնշյալ անձանց կողմից տվյալ հողամասի տարածք մուտք գործելը հանդիսացել է վերջինններիս կողմից իրենց` խաղաղ հավաքների իրականացման իրավունքի իրացում, ապա Դատարանն արձանագրում է, որ անգամ նշված հիմքի առկայության դեպքում էլ վերջիններիս կողմից Ընկերությանը պատկանող տարածքից դուրս գալուց հրաժարվելը չի կարող համարվել օրինաչափ, քանի որ դրանով խախտվում են Ընկերությանը պատկանող սեփականության անձեռնմխելիության, այդ թվում՝ սեփականությունից անարգել օգտվելու իրավունքը»: Այստեղ ևս ակնհայտ է, որ դատարանն արձանագրել է, որ Լիդիանն իրավունք ունի շարունակել իր գործունեությունը՝ իր տարածում և ցուցարարների կողմից դրա խոչընդոտումը ապօրինի է և համարվում է ներխուժում:
Հարկ է ուշադրություն դարձնել «սեփականությունից անարգել օգտվելու իրավունք» ձևակերպմանը: Կարծում եմ մեկնաբանություններն ավելորդ են:
Դատարանը նաև հստակ անդրադարձել է «հավաքների անցկացման իրավունքի» փաստարկին, արձանագրելով. «Հավաքների անցկացման իրավունքի իրացումը բացարձակ բնույթ չի կրում և չի կարող իրացվել ցանկացած վայրում, տվյալ դեպքում` մասնավոր սեփականություն հանդիսացող վայրում՝ առանց օրինական տիրապետողի համաձայնության առկայության»:
«Դատարանը եզրահանգում է, որ մի խումբ անձանց կողմից Ընկերությանն օրինական հիմքերով պատկանող տարածքում գտնվելը համարվում է ներխուժում, ուստի Ընկերության հայցը հիմնավոր է և ենթակա է բավարարման»: Ինչպես տեսնում ենք, խոսքը ոչ միայն տնակների, ինչպես փորձում են մեկնաբանել ապօրինություն իրականացնող անձինք, այլ հենց մի խումբ անձանց այդ տարածքում՝ Ամուլսարի ճանապարհին գտնվելը ներխուժում համարելու մասին է:
Ամեն ինչ առավել քան պարզ և հստակ է: Դատարանը ցուցարարների գործողությունները համարել է ապօրինի և բավարարել է Լիդիանի հայցը: Լիդիանի հայցը բավարարվել է ամբողջությամբ:  Խոսքը Լիդիանին պատկանող տարածք, այդ թվում՝ ճանապարհներ ներխուժում կատարած անձանց մասին է, ինչպես նաև շատ հստակ ու աներկբա՝ ընկերության սեփականությունից անարգել օգտվելու, տվյալ դեպքում՝ Ամուլսարի տարածք անարգել մուտք գործելու և այդ տարածքում անարգել աշխատելու մասին է:

Head of legal department of Lydian Armenia presents clarifications to refute groundless interpretations of  judgment of the administrative court in favor of Lydian
16/04/2019 17:55
Head of legal department of Lydian Armenia presents clarifications to refute groundless interpretations of judgment of the administrative court in favor of Lydian
Head of legal department of Lydian Armenia company Khoren Nasibyan presented some clarification “since the judgment of the Administrative court in favor of Lydian has been subject to various groundless interpretations.”
“Lydian Armenia CJSC submitted a claim against the Police of RA demanding to obligate the Police to eliminate the obstacles to implement Lydian’s property rights, in this case the trespass to Lydian’s territory. It does not only include the trailers installed by the activists in Lydian territory, but also refers to the activists blocking the roads of Amulsar and preventing Lydian to exercise its property rights, which implies the access to Amulsar, as well as, because of this, elimination of the obstacles to work.
The above mentioned is more than clear, which is reflected in the position of the court. The court concluded:
“No one has a right to enter the territory, building and other real estate area without the ground defined by law or without the permission of legitimate owner”.
The court recognized that “… the access of the people to the territory without a permission was illegal and is qualified as a trespass”. This statement does not leave any grounds for doubt.
We continue citing the court act:
“As for the arguments of the respondent that the entrance to the territory by the previously mentioned people was an exercise of their right to assemble peacefully, the Court establishes, that even if the mentioned ground existed, their refusal to free the territory of the company can’t be legitimate, as thereby it breaches the right of the company to inviolability of its property, including the right to use the property without any obstacles”. Here it is also clear, that the court establishes that Lydian has a right to continue its activities in its territory and the obstruction of such rights by the activists is illegal and is a trespass.
It’s important to pay attention to “the right to use the property without any obstacles” statement. I believe any comments are needless.
The court also reflects upon the argument on “the right to assemble peacefully” stating that “exercise of the right to assembly is not absolute and can’t be exercised in any given territory, in this case in the territory which is a private property, without the permission of the legitimate owner”.
“The court establishes that a stay of the group of people in the legally possessed territory of the company is a trespass, thus the claim of the company is justified and is subject to satisfaction”. As it can concluded, it’s not only about the trailers, as people carrying out illegal activities try to interpret, but it also refers to the very stay of a group of people in that territory, on the roads of Amulsar.
Everything is much more reasonable and clear. The court found actions of the activists illegal and satisfied Lydian’s claim. Lydian’s claim is satisfied fully. It refers to  the trespass by the group of people of the territory owned by Lydian, including the roads, as well as it’s very clear and reasonable that it also refers to the right of the company to use the property without obstacles, which in the case at hand includes free access to Amulsar and free work in that area.”