Տեսել ենք հիմքեր, որ Ռոբերտ Քոչարյանը նախաքննության ավարտից հետո մնա կալանքի տակ. Գլխավոր դատախազ (Տեսանյութ)
17/04/2019 11:54
Այո', մենք տեսել ենք հիմքեր, որ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը նախաքննության ավարտից հետո մնա կալանքի տակ, այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը։
«Դրանով պայմանավորված վարույթ իրականացնող մարմինը կալանքի ժամկետը երկարացնելու միջնորդություն է ներկայացրել, վերջերս նաև վերաքննիչ դատարանում քննարկվեց բողոքը, որտեղից ակնհայտ էր՝ մենք կարծում ենք, որ դեռևս պահպանվել են կալանքի հիմքերը»,- ասաց գլխավոր դատախազը։
Արձագանքելով Քոչարյանի պաշտպանների պնդմանը, թե «Մարտի 1-ի գործն, ըստ էության, ջուր է և պետք է «Յոթի գործը» վերաբացել», Արթուր Դավթյանն ասաց.
«Պաշտպանական կողմն ասում է, որ դատախազները 2009 թվականին որոշում են կայացրել այն ժամանակ գործող 300 հոդվածով քրեական հետապնդում չիրականացնել այդ յոթ անձանց նկատմամբ այն պատճառաբանությամբ, որ 2009 թվականին կատարված օրենդրական փոփոխության արդյունքում սահմանադրական կարգի տապալման հոդվածն,իբր, դիտարկվել է որպես պատասխանատվությունը խստացնող օրենք։ Առիթի դեպքում այդ որոշումը կներկայացվի հանրությանը և կխնդրեմ, որ հենց իմ գործընկեր փաստաբանները մատնշեն, թե այդ որոշման մեջ որտե՞ղ է այդպիսի բան գրած»։

Armenia’s Attorney General said they saw grounds for Armenia’s second president Robert Kocharyan to stay under arrest after the end of preliminary investigation.
“Agreed with it, the investigative body submitted a motion for prolonging arrest for another two months. Recently it was appealed at the Court of Appeal and it was clear that we still believe that grounds for his arrest exist,” Davtyan said.
As to the claims of Kocharyan’s lawyers that March 1 case is water, Davtyan said, “The defense side claims that in 2009 the prosecutors made a decision not to carry out criminal persecution under that time acting Article 300 against 7 people reasoning it with the circumstance that as if the article on overthrowing constitutional order as a result of legislative amendments in 2009 was viewed as law toughening the responsibility. In case of proper occasion the decision will be presented to the public and I will ask my colleagues to point the place where such thing is fixed.”