Նիկոլ Փաշինյանը և Վլադիմիր Պուտինը կհանդիպեն մայիսի 29-ին Ղազախստանում
ՌԴ Դաշնային խորհրդի խոսնակ Վալենտինա Մատվիենկոն հայտարարել է, որ Ռուսաստանի և Հայաստանի ղեկավարները՝ Վլադիմիր Պուտինն ու Նիկոլ Փաշինյանը կարող են երկկողմ հանդիպում անցկացնել մայիսի 29-ին Ղազախստանում կայանալիք Եվրասիական տնտեսական միության բարձրագույն խորհրդի շրջանակներում:
«ՌԴ և Հայաստանի քաղաքական փոխգործակցությունը շատ կառուցողական է և դինամիկ: Մեր երկրների ղեկավարներն անցյալ տարի հանդիպել են յոթ անգամ, նրանք մշտական կապի մեջ են, առկա են հեռախոսազրույցներ: Մայիսի 29-ին Ղազախստանում կայանալիք ԵԱՏՄ Բարձրագույն խորհրդի հերթակում տեղի կունենա հանդիպում, իսկ հոկտեմբերի 1-ին նույն միջոցառումը կանցկացվի Երևանում, որտեղ մեր երկրների ղեկավարները ևս հնարավորություն կունենան հանդիպելու», - ասել է նա ՀՀ Ազգային Ժողովի խոսնակ Արարատ Միրզոյանի հետ հանդիպման ժամանակ:

Armenian PM, Russian President to meet May 29 in Kazakhstan
Head of Federal Assembly of Russia Valentina Matvienko stated that Russian and Armenian leaders Vladimir Putin and Nikol Pashinyan may hold bilateral meeting in Kazakhstan in the sidelines of the Eurasian Economic Union Supreme Council to be held on May 29 in Kazakhstan.
“Political partnership between Armenia and Russia develops very constructively and dynamically. Leaders of our countries met seven times during the past year. They are in permanent contact, holding frequent phone conversations,” she said at the meeting with the Armenian NA speaker Ararat Mirzoyan, adding that on May 29 meeting will be held in the frameworks of the EAEU Supreme Council scheduled in Kazakhstan.
She stressed that such like event is set for October 1 in Yerevan as well, which too will give an opportunity of meeting of the leaders of the two countries.