Հեղափոխությունը պետք է իջնի մարդկանց կենցաղ, բայց գործընթացն ուշանում է. քաղաքագետ
Հեղափոխությունից մեկ տարի անց  Հայաստանի ամենամեծ ձեռքբերումը ռեժիմի տապալումն է։ Մեծագույն նվաճում է, որ ռեժիմն, իր մերձավոր շրջապատով, հեռացել է իշխանությունից, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նման տեսակետ հայտնեց քաղաքագետ Լևոն Շիրինյանը՝ նկատելով, որ հենց իշխանափոխությունը նախադրյալներ ստեղծեց երկրի ապաքրեականացման և ժողովրդավարական պետություն ստեղծելու հեռանկարի առջև։
«Թե որքանով հաջողություն կունենա քաղաքական նոր ղեկավարությունը, կախված է հենց իրենից, ինչպես նաև ժողովրդի պահանջատիրական մղումներից։ Իհարկե, փոփոխությունների հնարավորություն է տրվել, բայց թե ինչպես այն կօգտագործվի, մեծապես կախված է նաև մեզնից»,- ասաց քաղաքագետը։
Լևոն Շիրինյանի խոսքով, հեղափոխությունն ի ցույց դրեց, որ նախկին իշխանությունները կողոպտել են երկիրը, հանդես եկել որպես հակապետական ուժ։
«Այժմ ունենք քաղաքական հեղափոխություն, որը ճանապարհ է բացել վերափոխումների համար։ Այդ վերափոխումներն առաջին հերթին պետք է իջեցվեն քաղաքական, իրավական համակարգերի և տնտեսության մեջ, ինչն առայժմ չենք տեսնում։ Դրա համար ջանքեր են անհրաժեշտ»,- ասաց մեր զրուցակիցը։
Լևոն Շիրինյանը միաժամանակ պարադոքս որակեց այն հանգամանքը, որ թեև հեղափոխությունը տեղի ունեցավ  «Մերժիր Սերժին» կարգախոսով, սակայն արդյունքում անազատության մեջ հայտնվեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը։
«Մի ամբողջ ժողովուրդ գոռում էր «Մերժիր Սերժին», բայց պարզվեց՝ հանցագործը Ռոբերտ Քոչարյանն է։ Այսինքն՝ վերաբերմունքը համարժեք չէ։ Գոնե ռեժիմի պարագլուխը պետք է քաղաքական գնահատական ստանար»,- ընդգծեց քաղաքագետը։
Նոր իշխանության կառավարչական հմտությունները մեր զրուցակիցը «միջին» որակեց։
Նա միաժամանակ ուշադրություն հրավիրեց այն հանգամանքի վրա, որ այդպես էլ նոր Ընտրական օրենսգիրք չունենալու պարագայում չունեցանք նաև այն Հայաստանը, որը կուզեինք ունենալ։
«Հեղափոխությունը հո մենակ իրենք չե՞ն արել, այլ ուժեր էլ են եղել, որոնք, սակայն, խորհրդարանում չհայտնվեցին։ Ամեն դեպքում, հասել ենք մի կետի, որ հեղափոխությունը պետք է ներքև իջնի, իջնի մարդկանց կենցաղ, տներ։ Այս գործընթացը նույնիսկ ուշացած է։ Կառավարության գործելաոճում չեմ տեսնում շտապողականություն և արմատականություն, որով հեղափոխությունը կատարում էր։ Մինչդեռ ժամանակ չկա»,- ամփոփեց մեր զրուցակիցը։

The biggest achievement of the Armenian revolution is the overthrow of the regime, political analyst Levon Shirinyan told Aysor.am, adding that the change of power created prerequisites for decriminalization of the country and prospect of creating democratic state.
“It is yet unclear how the new political leadership will succeed, it depends on them and on demands of the people. Of course, opportunity of changes has been given but how it will be used depends on us,” the political analyst said.
Shirinyan said that the revolution showed that the former authorities robbed the country, came up as anti-state force.
“Now we reached political revolution which opened way for transformations. These transformations must first of all be done in political, legal systems and economy which though we do not see now. For it efforts are necessary to be made,” the interlocutor said.
Shirinyan also said that the paradox is that the revolution took place entitled Deny Serzh but as a result Armenia’s second president Robert Kocharyan appeared in jail.
“The whole nation was shouting Deny Serzh, but it appeared that the criminal is Robert Kocharyan. I mean the attitude is not equivalent. The head of the regime was to receive political assessment,” the political analyst said.
As to the management skills of the new authorities, Shirinyan described them as ‘medium’. At the same time he drew the attention on the circumstance that even in conditions of not having new Electoral Code we failed to have desired Armenia either.
“This revolution was not done by them only. There were other forces as well who though did not appear in the parliament. In any case, we have reached a point that the revolution must go down and reach people’s houses. This is even a delayed process. I do not see any hastiness in government’s actions while there is no time left,” the political analyst said.