ԱԺ բակում հայ-ռուսական բարեկամության ծառուղի բացվեց ( Տեսանյութեր, լուսանկարներ)
Հայաստանի և Ռուսաստանի ժողովուրդների միջև բարեկամությունը և եղբայրությունը բազմադարյա պատմություն ունի և խարսխված է փոխադարձ համակրանքի, հարգանքի վրա, խորհրդարանի այգում հայ-ռուսական բարեկամության ծառուղու բացման արարողության ժամանակ այսօր ասաց ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը՝ նշելով, որ ծառուղու հիմնումը շատ խորհրդանշական բնույթ է կրում՝ հայ-ռուսական դարավոր բարեկամությունը ներկայացնելով որպես արմատից դեպի ծլարձակված ճյուղեր ձգվող ամբողջականություն։
Հայաստանում ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինն իր հերթին նկատեց, որ ինքը խիստ հուզված և ուրախ է՝ մասնակցելու հայ-ռուսական բարեկամության ծառուղու բացման հանդիսավոր արարողությանը։
Արարատ Միրզոյանը և Սերգեյ Կոպիրկինը համատեղ ուժերով կեչի տնկեցին, այնուհետ ջրեցին տնկին։
Լրագրողների հարցին՝ ինչու հատկապես կեչի, ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպանը պատասխանեց՝ այս ծառատեսակն ավանդաբար ասոցացվում է ռուս ժողովրդի հետ։ Բացի այդ, ծառերը բերված են ռուսական Ֆիալետովո գյուղից։
Լրագրողների հաջորդ հարցին՝ ում մտահղացումն էր ԱԺ-ի բակում հայ-ռուսական բարեկամության ծառուղի հիմնել, ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպանը պատասխանեց՝ հայ խորհրդարանականների, ինչի համար ինքը շատ շնորհակալ է։

Alley for friendship between Armenia and Russia opens in NA’s court
The friendship and brotherhood between Armenian and Russian peoples have ancient-long history and is based on mutual sympathy, respect, Armenian National Assembly speaker Ararat Mirzoyan said today at the ceremony of opening Alley for Friendship between Armenia and Russia.
Russian ambassador to Armenia Sergey Kopirkin said that he is very excited and happy to participate in the festive event of opening of the tree-alley for Armenian-Russian friendship.
Mirzoyan and Kopirkin planted birch together and watered it.
As to why they planted birch in particular, Russian ambassador said that usually this type of tree is associated with the Russian people, besides the trees are brought from Russian Fialetovo village.
As to whose idea was to establish the Alley for Friendship in the NA’s court, Russian ambassador said it was the idea of Armenian parliamentarians for which he is very thankful.