Բիզնես չունեմ, կոռուպցիոն սկանդալի մեջ չեմ եղել. Որտեղի՞ց համեստ պաշտոնյային 32 մլն դրամ և 46 հազար ԱՄՆ դոլար գումարը (Տեսանյութ)
25/04/2019 14:00
Պետական վերահսկողական ծառայության պետի տեղակալ Արգիշտի Քարամյանն այսօր կառավարությունում լրագրողների հետ ճեպազրույցում հերքեց տեղեկությունները, թե ինքը քավոր-սանիկական հարաբերություններ ունի նախկին ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանի հետ։
«Փոխադարձ հարգանքի հիման վրա հարաբերություններ ունեմ պարոն Գասպարյանի հետ, բայց քավոր-սանիկական հարաբերություններ մենք չունենք։ Եթե ունենայի, կբարձրաձայնեի այդ մասին»,- ասաց Քարամյանը։
Նա նշեց, որ նախկինում աշխատել է ոստիկանությունում, քննչական կոմիտեում, դատախազությունում, և Գասպարյանի հետ «փոխադարձ հարգալից» հարաբերությունները հորդորեց դիտարկել այդ համատեքստում։
Լրագրողների հարցին՝ մտադի՞ր է զբաղեցնել ՊՎԾ պետի պաշտոնը, Քարամյանը պատասխանեց.
«Ես շատ բարձր եմ գնահատում պարոն Սանասարյանի դերը պետականաշինության գործում, հարգում եմ նրան։ Պարոն Սանասարյանն այս պահին շարունակում է մնալ ՊՎԾ ղեկավար։ Մենք՝ աշխատակիցներս, մեծ հույս ունենք, որ նա կվերադառնա»։
Այնուհետև ավելացրեց, որ ՊՎԾ-ն վարչապետին ենթակա մարմին է, և հենց վարչապետն է որոշում՝ ում նշանակել այդ պաշտոնին։
Անդրադառնալով Սանասարյանի նկատմամբ հարուցված քրեական գործին, Քարամյանն ասաց, որ ընթանում է նախաքննություն և չի կարող որևէ մեկնաբանություն անել այդ մասին, բայց նշեց.
«Կարճ ժամանակ է, որ ճանաչում եմ Դավիթ Սանասարյանին և կարծում եմ, որ նա բացառիկ հայրենասիրական դրսևորումներ ցուցաբերած և արդարության, անաչառության տեսանկյունից բացառիկ որակներ ունեցող պաշտոնյա է»։
Լրագրողները նաև հետաքրքրվեցին, թե որտեղի՞ց է ՊՎԾ պետի տեղակալը հայտարարագրել 32 մլն դրամ և 46 հազար ԱՄՆ դոլար եկամուտ, ինչին պաշտոնյան պատասխանեց.
«Ես կարծում եմ, որ զուտ էթիկայի տեսանկյունից այնքան էլ ճիշտ չէ քննարկել որևէ մեկի ունեցվածքն ու կարողությունը։ Ես նախկինում աշխատել եմ տարբեր ուժային կառույցներում, զբաղեցրել եմ տարբեր պաշտոններ։ Պաշտոնապես հայտարարում եմ՝ երբևէ որևէ կոռուպցիոն սկանդալի մեջ չեմ եղել, որևէ կլանային համակարգում չեմ եղել, բիզնեսով էլ չեմ զբաղվել։ Կոռեկտ չեմ համարում քննարկել իմ ունեցվածքը»։
Այնուամենայնիվ, լրագրողները մի քանի անգամ պնդեցին, թե ինչպե՞ս և որտեղի՞ց է համեստ պաշտոնյան այդքան մեծ չափի գումար վաստակել, ՊՎԾ պետի տեղակալը, սակայն, չհիմնավորեց։

Бизнесом не занимался, в коррупционных скандалах не замешан: откуда у скромного чиновника средства в размере 32 млн. драмов и 46 тысяч долларов США
25/04/2019 17:02
Заместитель начальника Государственной контрольной службы Аргишти Карамян сегодня в беседе с журналистами после заседания правительства опроверг сведения о том, что является крестником бывшего начальника полиции Владимира Гаспаряна.
«Мои отношения с господином Гаспаряном основаны на взаимном уважении, но отношений крестный-крестник нет. Если бы они были, я бы сказал об этом», - заявил А.Карамян.
Он отметил, что работал в прошлом в полиции, в Следственном комитете, прокуратуре и призвал рассматривать «основанные на взаимном уважении отношения» с Владимиром Гаспаряном в данном контексте.
На вопрос журналистов, намерен ли он занять должность начальника Государственной контрольной службы, Карамян ответил:
«Я высоко оцениваю роль господина Санасаряна в деле государственного строительства и уважаю его. Господин Санасарян в настоящее время продолжает оставаться руководителем Государственной контрольной службы. У нас – сотрудников – есть большая надежда, что он вернется».
Он также добавил, что Государственная контрольная служба подчиняется премьер-министру и именно премьер решает, кого назначить на должность начальника.
Касаясь уголовного дела в отношении Давида Санасаряна, Аргишти Карамян отметил, что не может прокомментировать его, поскольку идет предварительное следствие.
«Я знаком с Давидом Санасаряном короткое время и считаю, что он должностное лицо, проявившее исключительный патриотизм и обладающее исключительными качествами с точки зрения справедливости и беспристрастия».
На вопрос журналистов, откуда у заместителя начальника Государственной контрольной службы задекларированные средства в размере 32 млн. драмов и 46 тысяч долларов США,  А.Карамян ответил:
«Считаю, что чисто с этической точки зрения не очень правильно обсуждать чье-то состояние и имущество. Я в прошлом работал в силовых структурах, занимал разные должности. Официально заявляю, что никогда не был замешан в каких-либо коррупционных скандалах, не состоял в какой-либо клановой системе, бизнесом не занимался. Считаю некорректным обсуждать мое имущество».
Журналисты, тем не менее, попытались несколько раз уточнить, откуда у скромного чиновника появились такие финансовые средства, однако заместитель начальника Государственной контрольной службы так и не ответил.