Նիկոլ Փաշինյան. Հայաստանի որևէ կառավարություն ԱՄՆ-ին չի քննադատել այնպես, ինչպես՝ ես
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «Независимая газета»-ին տված հարցազրույցում պատասխանել է հայ-ամերիկյան հարաբերությունների մասին հարցին՝ Սիրիա հայկական մարդասիրական առաքելություն ուղղարկելուց հետո:
«Հայաստանի ոչ մի կառավարություն Սիրիա մարդասիրական ռազմական առաքելություն ուղղարկելու հետ կապված Վաշինգտոնի կողմից չի քննադատվել այնքան կոշտ, համենայն դեպս հրապարակայնորեն՝ որքան ներկայիս կառավարությունը:  Ինչպե՞ս եք Միացյալ Նահանգների հետ շտկելու հարաբերությունները», - հետաքրքրվել է «Независимая газета»-ի մեկնաբան Յուրի Սիմոնյանը:
«Կա և հակառակը: Հայաստանի որևէ կառավարություն ԱՄՆ-ին չի քննադատել այնպես, ինչպես ես: Մեզ համար կարևորը մեր անկախությունն ու ինքնիշխանությունը պահպանելն է», - պատասխանել է Հայաստանի վարչապետը:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը չի կարող գոյություն ունենալ տարածաշրջանային և միջազգային հարաբերություններից կտրված:
«Մենք միշտ բաց ենք քննարկումների համար նաև Սիրիա ուղարկված առաքելության հարցով: Եվ պատրաստ ենք պատասխանել նրանց բոլոր հարցերին: Կարծում ենք, որ ճիշտ որոշում ենք կայացրել: Ապրիլի 24-ին լրացել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի ոգեկոչման հերթական տարելիցը: Եթե հայ սակրավորներն ականազերծեն մի փոքր տարածք այն երեխաների խաղահրապարակի համար, որոնց նախնիները թեկուզ մեկ հայի կյանք են փրկել, իսկ Հալեպում նման մարդիկ հաստատ կան, ապա մեր առաքելությունն արդարացված է: Եթե հայ բժիշկները փրկեն գեթ մեկ սիրիացու, որի նախնիները փրկել են մեկ հայի Ցեղասպանության ժամանակ, ապա մեր առաքելությունն արդարացրել է իրեն: Իսկ դա իրականացվել է. մեր բժիշկները Սիրիայում ավելի քան 100 վիրահատություն են անցկացրել», - նշել է Փաշինյանը:

Neither of Armenian governments criticized the USA as much as I do: Armenia’s PM
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan spoke about Armenian-American relations after Armenia deployed humanitarian mission in Syria, in an interview to Russian Nezavisimaya Gazeta paper.
“Neither of Armenian governments have been as much toughly criticized for sending humanitarian mission to Syria by Washington as the incumbent government. How will you correct the relations with the United States?” paper’s reporter Yuri Simonyan asked.
“There is also an opposite. Neither of Armenia’s governments has criticized the USA as much as I did. It is very important for us to preserve our independence and sovereignty,” the PM stated.
He stressed that Armenia cannot exist without regional and international relations.
“We are always open for discussions, regarding deployment of humanitarian mission in Syria as well. We are ready to answer to all their questions. We think that we have made a right decision. On April 24 we have marked another anniversary of the Armenian genocide. If Armenian sappers demine a small territory for the children’s ground whose grandparents saved life of even one Armenian and in Aleppo there are many such people, our mission is justified. If Armenian doctors save one Syrian whose ancestors saved an Armenian during the genocide, our mission is justified. While it has already been done: our doctors in Syria have carried out over 100 surgeries in Syria,” Pashinyan noted.