Մենք պետք է աշխարհի հետ կարողանանք խոսել համահունչ. Հակոբ Արշակյան
Մենք պետք է աշխարհի հետ կարողանանք խոսել համահունչ, կարողանանք պաշտպանողական մեխանիզմներ ստեղծել մտավոր սեփականության պաշտպանության համար, այսօր՝ Մտավոր սեփականության միջազգային օրվան նվիրված կոնֆերանսի ժամանակ ասաց ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Հակոբ Արշակյանը։
Կոնֆերանսին ներկա ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների փոխնախարար Ավագ Ավանեսյանն էլ իր հերթին նկատեց, որ մտավոր սեփականությունը հաճախ անվանում են տնտեսության կայունության հիմք։
«Տնտեսական զարգացման առաջնային քայլը ներդրումն է։ Իսկ 21-րդ դարում հիմնական ներդրումները կատարվում են մտավոր սեփականության դաշտում։ Եթե մտավոր սեփականությունը պաշտպանված չլինի, չենք ունենա ստեղծարար հաջողություններ։ Պետությունը, մասնավոր և ստեղծարար համայնքը պետք է համատեղ աշխատեն, ստեղծեն այնպիսի համակարգ, որը կկարողանա պաշտպանել ստեղծարար միտքը», - ասաց փոխնախարարը։

Armenia must be able to speak with world correspondingly: minister
We must speak with the world correspondingly, we must create protective mechanisms for the protection of copyright, transport, communication and IT minister Hakob Arshakyan said at the conference dedicated to the International Right of Copyright.
Deputy economic development and investments minister Avag Avanesyan said that copyright is often being called basis of economy.
“The first step in economic development is investment. In 21st century the main investments are being made in mental property field. If the mental property is not protected we will not have creative success. The state, private and creative communities must work in collaboration to create a system to be able to protect mental property,” the deputy minister said.