Պուտինը Եվրասիայում էլեկտրոնային առևտրի համար կանոնների համաձայնեցման հույս ունի
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Չինաստանում «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» համաժողում հույս է հայտնել, որ Եվրասիական մայրցամաքում էլեկտրոնային առևտրի համար համաձայնեցված կանոններ կսահմանվեն, կստեղծվեն տեղեկատվության փոխանակման և պաշտպանության ստանդարտներ:
Այս մասին ասվում է Կրեմլի կայքում ՌԴ նախագահի սղագրության մեջ:
«Առաջիկա տարիներին մտադիր ենք 5-րդ սերնդի ցանցերի շահագործումը սկսել: ԵՏՄ անդամ պետությունների հետ միասին ՌԴ-ն տեղեկատվության փոխանակման և պաշտպանության ունիվերսալ ստանդարտներ է ներդնում, թվային տարածություն է կառուցում: Կարծում եմ, որ ապագայում պետք է նման տարածություն ստեղծենք ամբողջ Եվրասիական մայրցամաքում, էլեկտրոնային առևտրի համար համաձայնեցված կանոններ սահմանենք», - ասել է Պուտինը:
ՌԴ նախագահը հիշեցրել է, որ Ռուսաստանը դարձել է Ասիա-խաղաղօվիկանոսյան համացանցային տնտեսության տնտեսական համագործակցության «ճանապարհային քարտեզի» նախաձեռնողը:

Путин надеется на согласование правил для электронной торговли в Евразии
Президент РФ Владимир Путин на форуме "Один пояс - один путь" в Китае выразил надежду, что на Евразийском континенте будут установлены согласованные правила для электронной торговли, созданы стандарты обмена и защиты информации.
Стенограмма выступления Путина размещена на сайте Кремля.
"В ближайшие годы планируем начать эксплуатацию сетей пятого поколения. Вместе с государствами – членами Евразийского экономического союза Россия внедряет универсальные стандарты обмена и защиты информации, выстраивает цифровое пространство. Считаю, что в перспективе мы должны выйти на создание такого пространства на всём Евразийском континенте, установить согласованные правила для осуществления электронной торговли", - сказал Путин.
Российский президент напомнил, что РФ стала инициатором разработки "дорожной карты" Азиатско-Тихоокеанского экономического сотрудничества по развитию интернет-экономики.