«Հրապարակ». ՀՅԴ-ն դեկտեմբերին Փաշինյանի նկատմամբ անվստահություն կհայտնի
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Մայիս-հունիս ամիսներին ներքաղաքական լարվածությունը կհասնի պիկին` «Գազպրոմի», ՀԷՑ-ի, ցեմենտի, կառավարության օպտիմիզացման գործընթացների-կրճատումների հետևանքով։ Դեկտեմբերին կսկսենք վարչապետ Փաշինյանի նկատմամբ անվստահության բուն գործընթացը», - ասաց ՀՅԴ մեր աղբյուրը: Ինչո՞ւ դեկտեմբերին և ոչ հենց հունիս-հուլիսին։ «Որովհետև վարչապետի նկատմամբ անվստահություն կարելի է հայտնել պաշտոնի ստաձնումից 1 տարի անց»: Բայց ինչպե՞ս եք անվստահության գործընթաց սկսելու՝ առանց ԱԺ-ում ներկայացված լինելու։
Ասում են՝ ԱԺ ուժերի հետ քննարկում եք մանդատները վայր դնելով ճգնաժամ առաջացնելու տարբերակը` ողջ համամասնական ցուցակով, ճի՞շտ է, որ բանակցում եք ԲՀԿ-ի և «Լուսավոր Հայաստանի» հետ։ «Նման սցենար քննարկվում է, սակայն դա բարդ իրագործելի է. նկատեք` մարտ ամսին, իշխանական հարցումներով, Նիկոլ Փաշինյանն ունեցել է 60 տոկոս ռեյտինգ, դա մինչև տրանսգենդերի, մաքսատան աշխատակցի և Դավիթ Սանասարյանի հետ կապված պատմությունն էր, այսինքն՝ Փաշինյանի ռեյտինգը նվազում է ամսական 2 տոկոսով, հիմա ավելի մեծ արագություն ձեռք կբերի, դեկտեմբերին արդեն սայլը տեղից շարժելու ամենահարմար պահը կլինի»:
Ընդդիմադիր ընդհանուր դաշտ կձևավորվի՞, կկարողանա՞ք միմյանց հետ պայմանավորվել։ «Այ, էդ ամենաբարդ, գրեթե անլուծելի հարցն է եղել թե՛ հին Հայաստանում, թե՛ նոր»:

«Грапарак»: АРФ «Дашнакцутюн» в декабре выразит вотум недоверия Пашиняну
Газета «Грапарак» пишет, что внутриполитическая напряженность достигнет в мае-июне этого года своего пика из-за процесса оптимизации и сокращений правительства, в компаниях «Газпром Армения», «Электрические сети Армении» и на заводе «Араратцемент». «В декабре начнем процесс вынесения вотума недоверия премьер-министру Пашиняну», - сказал источник газеты из АРФ «Дашнакцутюн».
Почему в декабре, а не в июне-июле? «Поскольку выразить вотум недоверия в отношении премьер-министра можно через год после вступления в должности», - сказал источник.
Как собираетесь начать этот процесс, не будучи представленным в парламенте? Говорят, что с парламентскими силами обсуждается вариант создания кризиса с помощью одновременного отказа от мандатов по всему пропорциональному списку. Это правда, что ведете переговоры с «Процветающей Арменией» и «Светлой Арменией»?
«Подобный сценарий обсуждается, однако это труднореализуемо, смотрите, в марте по опросам властей, Никол Пашинян имел 60% рейтинг, это до истории с трансгендером,  сотрудником таможни и Давидом Санасаряном. То есть рейтинг Пашиняна каждый месяц падает на 2%, сейчас начнет падать более быстро, а в декабре будет самое удобный момент, чтобы сдвинуть с места телегу», - уточнил источник издания.
Может ли сформироваться единое оппозиционное поле, сможете договориться друг с другом? «Это самый сложный и почти не решаемый вопрос как в старой, так и новой Армении», - ответил он.