Պետք է պարզեցնենք հարկային օրենսգիրքը. Դավիթ Անանյան
Մենք պետք է մտածենք հարկման քաղաքականության հիմնական փոփոխությունների մասին, խորհրդարանում ընթացող «Հարկային օրենսգրքում առաջարկվող փոփոխությունների» թեմայով հանրային լսումների ժամանակ ասաց ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանը:
«Մոտ ապագայում միջնաժամկետ փոփոխություններ ունենք և հանրության, քաղհասարակության ու խորհրդարանական մեր գործընկերների հետ միասին պետք է պարզեցնենք հարկային օրենսգիրքը: Տասը ամսից ավելի է քննարկում ենք ընթացիկ փոփոխությունները ու եթե այս փոփոխությունները դեռևս անցած տարի մինչև ԱԺ արտահերթ ընտրությունները կարողանայինք անցկացնել և հանրությանը մի քիչ ավելի լավ կամ փոփոխված օրենսդրություն մատուցեինք, կարող էինէ ասել, որ ընթացիկ փոփոխություններին միտված որևէ քայլ կատարել ենք», - ասաց Անանյանը:
ՊԵԿ նախագահն առաջարկվող փոփոխություններում գոհացուցիչ որակեց նախագծերի փաթեթով առաջարկվող հատկապես 3 դրույթ:
«Հարկման բեռի փոփոխություն, սպառման ոլորտի հարկման բեռի ավելացում՝ եկամուտների և կապիտալի հարկման բեռի նվազեցման պայմաններում», - ասաց Անանյանը:

Мы должны упростить Налоговый кодекс – Давид Ананян
«Мы должны подумать об основных изменениях политики налогообложения», - заявил сегодня в парламенте председатель Комитета государственных доходов Армении Давид Ананян в ходе общественных слушаний по теме предлагаемых изменений в Налоговый кодекс.
«В ближайшем будущем мы имеем среднесрочные изменения и вместе с представителями общественности и гражданского общества, нашими парламентскими партнерами должны упростить Налоговый кодекс. Текущие изменения обсуждаются уже более десяти месяцев и если бы мы смогли провести эти изменения еще в прошлом году до внеочередных парламентских выборов и представить общественности чуть более хорошее или измененное законодательство, то могли бы сказать, что в направлении текущих изменений сделан какой-то шаг», - отметил Ананян.
Председатель КГД отметил, что в предлагаемых изменениях считает удовлетворительным особенно 3 положения предлагаемого законодательного пакета.
«Изменение размера налогового бремени, повышением налоговой нагрузки в сфере потребления – в условиях снижения налогообложения доходов и капитала», - отметил он.