Իրանից նավթի մատակարարումների բռնարգելքի գործողությունը Թրամփի կողմից երկարաձգվել է
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն երկուշաբթի երկարացրել է այն բռնարգելքի գործողությունը, որն ավելի վաղ դրվել էր Իրանից նավթի և նավթամթերքների մատակարարումների վրա: Այս մասին հայտնել է Սպիտակ տան մամուլի ծառայությունը:
Հրամանագրում Միացյալ Նահանգների ղեկավարը վստահություն է հայտնել, որ աշխարհում բավականաչափ նավթ կա, և կարելի կլինի անհիվանդագին դադարեցնել Իրանի հետ համագործակցությունն այդ բնագավառում:
«Զեկույցի շատ ուշադիր գնահատումից հետո, որն ԱՄՆ-ի Կոնգրես է հղել էներգետիկայի նախարարության տեղեկատվական վարչությունը, ես հանգեցի այն եզրակացության, որ (…) աշխարհում բավականաչափ նավթ եւ նավթամթերք Է արտադրվում այլ երկրների կողմից, բացի Իրանից, որպեսզի օտարերկրյա ֆինանսական կազմակերպությունների կողմից Իրանից նավթի և նավթամթերքների գնումների զգալի կրճատում թույլ տրվի», - նշել է պետության ղեկավարը:

Трамп продлил действие эмбарго на поставки нефти из Ирана
Президент США Дональд Трамп продлил в понедельник действие эмбарго, наложенного ранее на поставки нефти и нефтепродуктов из Ирана. Об этом сообщила пресс-служба Белого дома.
В указе американский лидер выразил уверенность в том, что в мире достаточно нефти для того, чтобы можно было безболезненно сворачивать сотрудничество с Ираном в этой отрасли.
"После пристальной оценки доклада, направленного в Конгресс США информационным управлением министерства энергетики, и других соответствующих факторов, в том числе экономических условий в мире и увеличения добычи нефти Соединенными Штатами и некоторыми другими странами, а также мирового уровня незадействованных нефтедобывающих мощностей и наличия стратегических резервов, я пришел к выводу, что... в мире производится достаточно нефти и нефтепродуктов другими странами, кроме Ирана, чтобы позволить значительное сокращение закупок нефти и нефтепродуктов у Ирана иностранными финансовыми организациями", - отметил глава государства.