Գագիկ Ծառուկյան անուն-ազգանունով գործարարի մասին տվյալներ ինձ չեն ներկայացրել իմ ենթակաները. ՊԵԿ նախագահ
30/04/2019 12:51
Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Դավիթ Անանյանը չի հիշում հարկ վճարողներին, քանի որ դրանք շատ են։ Այսօր Ազգային ժողովում լրագրողները ՊԵԿ նախագահից հետաքրքրվեցին, թե ինքը գիտի՞ Գագիկ Ծառուկյան անունով ձեռնարկատիրոջ, որը հարկ է վճարում։ Ի պատասխան Անանյանը հայտարարեց. «Ակտիվ հարկ վճարողները, ովքեր հարկային համակարգում ինչ-որ գործողություններ են կատարում, այսինքն՝ հաշվետվություններ են ներկայացնում, հարկեր են վճարում, շուրջ 85-90 հազարն են։ Եթե դուք կարծում եք, որ ես այդ բոլորին անգիր գիտեմ, շնորհակալություն եմ հայտնում, բայց այդպիսի ակնկալիքներ իմ հիշողությունից մի ունեցեք»։
Լրագրողները հետաքրքրվեցին՝ իսկ խոշոր հարկատուների՞ մեջ, բայց Անանյանը գրեթե նույն պատասխանը տվեց՝ նշելով, որ չի կարող շուրջ 1500 խոշոր հարկատուների մեջ հիշել բոլորին։
Հարցին, թե չի՞ բացառում, որ Գագիկ Ծառուկյան անունով ձեռնարկատեր լինի, Անանյանը պատասխանեց. «Ես ասեմ՝ ամենօրյա վարչարարություն իրականցնելիս այդպիսի անուն-ազգանունով գործարար ինձ չենք ներկայացրել իմ ենթակաները»։
Լրագրողը փորձեց ճշտել այդ հարցի մասին Ծառուկյանի հետ անհատական շփումներում քննարկումներ ունեցե՞լ է, Անանյանը արձագանքեց. «Ես պարոն Ծառուկյանի հետ անհատական շփումներ չունեմ»։

Мои подчиненные не докладывали мне о таком предпринимателе – председатель КГД о Гагике Царукяне
Председатель Комитета государственных доходов (КГД) Армении Давид Ананян не помнит налогоплательщиков, поскольку их много. Сегодня в парламенте журналисты поинтересовались у председателя КГД, знает ли он платящего налоги бизнесмена по имени и фамилии  Гагик Царукян.  В ответ Давид Ананян заявил: «Активных налогоплательщиков, которые совершают какие-то действия в налоговой системе, то есть представляют отчеты, платят налоги, около 85-90 тысяч. Если вы думаете, что я знаю всех наизусть, то хочу поблагодарить вас, но связывать с моей памятью таких надежд не нужно».
На вопрос журналистов, а среди крупных налогоплательщиков, Давид Ананян ответил аналогичным образом, отметив, что не может помнить всех среди порядка 1500 налогоплательщиков.
На вопрос, исключает ли он, что, предприниматель по имени и фамилии Гагик Царукян, тем не менее, есть, Давид Ананян ответил: «Хочу сказать, что мои подчиненные при осуществлении каждодневного администрирования не докладывали мне о таком предпринимателе».
Журналисты попытались уточнить, обсуждали ли председатель КГД этот вопрос с Гагиком Царукяном во время личных контактов, Давид Ананян ответил: «У меня нет личных контактов с господином Царукяном».