Դատարանում կլինեն բոլոր երեք նախագահները. Գլխավոր դատախազը Մարտի 1-ի գործով բացառիկ դատավարություն է խոստանում
02/05/2019 16:30
Հայաստանում տեղի ունեցած իշխանափոխությունը կապ ուներ Մարտի 1-ի գործի ընթացքի, զարգացումների հետ, այսօր խորհրդարանում լրագրողների հետ ճեպազրույցում Մարտի 1-ի քրգործի վերաբերյալ հարցերին ի պատասխան հայտարարեց ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը:
«Այս գործում ամենակարևոր էֆֆեկետն այն է, որ մարդիկ սկսեցին համագործակցել քննություն իրականացնող մարմնի հետ: Դուք կտեսնեք անձանց, ովքեր հրապարակային ցուցմունքներ են տալիս։ Իշխանափոխությունը կապ ունեցավ, որ քաղաքացին անկաշկանդ տեղեկություններ ներկայացրեց, դատավարության մասնակիցն անկաշկանդ տեղեկություններ ներկայացրեց, մասնակցեց քննչական գործողությունների կատարմանը»,- ավելացրեց Դավթյանը:
Գլխավոր դատախազի խոսքով, Մարտի 1-ի գործի դատավարության գրեթե ամբողջ ընթացքը հանրությունը կտեսնի և կտա իր գնահատականները։ Նա նկատեց, որ տարբեր ժամանակներում մարտիմեկյան իրադարձությունների մասին տարբեր շշուկներ ու խոսակցություններ են տարածվել, բայց հրապարակային դատավարությունը ցույց կտա ամեն ինչ, հանրությունը կտեսնի ու կլսի յուրաքանչյուրի տեղեկությունները:
«Բացառիկ, աննախադեպ դատավարություն է լինելու, դուք կտեսնեք երրորդ հանրապետության ժամանակվա նվազագույնը 3 նախագահներին տարբեր դատավարական կարգավիճակով, կտեսնեք բազմաթիվ հասարակական, քաղաքական գործիչների, նախկին ու ներկա պաշտոնատար անձանց»,- հայտարարեց Դավթյանը։
Հարցին՝ ամբողջ դատավարությունը դռնբա՞ց է լինելու, թե՞ ոչ, Արթուր Դավթյանը պատասխանեց, որ կլինեն փոքր հատվածներ, որոնք դռնփակ կանցկացվեն.
«Բայց, որպես կանոն, հրապարակային կլսեք մարդկանց ցուցմունքները»։
Նշենք, որ նախորդ շաբաթ Մարտի 1-ի քրեական գործը, որով որպես մեղադրյալներ անցնում են նախկին բարձրաստիճան 4 պաշտոնյաներ, արդեն ուղարկվել է դատարան: Դատավարության մեկնարկի օրը դեռևս հայտնի չէ:

Вы увидите в суде трех президентов – Артур Давтян обещает беспрецедентный судебный процесс по делу 1 марта
02/05/2019 17:57
Произошедшая в Армении революция повлияла на ход и развитие дела 1 марта, заявил сегодня в беседе с журналистами генеральный прокурор Армении Артур Давтян.
«Самый важный эффект это то, что люди начали сотрудничать со следственным органом. Вы увидите лиц, которые дают публичные показания. Смена власти способствовала тому, что гражданин свободно представлял информацию, участвовал в проведении следственных мероприятий», - сказал Артур Давтян.
По словам генпрокурора, общественность увидит почти весь процесс судопроизводства по делу 1 марта и даст свою оценку. Он отметил, что в разные времена о событиях 1 марта муссировались различные слухи и разговоры, однако публичный судебный процесс продемонстрирует все, общественность увидит и услышит показания всех.
«Будет беспрецедентное, исключительное судопроизводство, вы увидите в разных статусах как минимум трех президентов третьей республики, различных общественных и политических деятелей, бывших и нынешних должностных лиц», - сказал Давтян.
На вопрос, будет ли весь процесс открытым, Артур Давтян ответил, что некоторые эпизоды будут рассмотрены за закрытыми дверями.
«Но, как правило, показания людей будут публичными», - отметил он.
Отметим, что на прошлой неделе уголовное дело о событиях 1-2 марта, в рамках которого обвиняются четыре бывших высокопоставленных должностных лица, направлено в суд. Дата начала судебного процесса пока неизвестна.