Հակառակորդի դիպուկահարները կրակել են Ակնայի զորամասերից մեկի հացի ավտոմեքենայի ուղղությամբ. Արցախի ՊՆ
03/05/2019 11:59
Վերջին շրջանում արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի տարբեր հատվածներում նկատվում է հակառակորդի գործողությունների աճ, որոնք դրսևորվում են ինչպես ինժեներա-ամրաշինական մեծածավալ աշխատանքների, այնպես էլ հրադադարի պահպանման ռեժիմի խախտումների տեսքով, հայտնում են ՊԲ մամուլի ծառայությունից:
«Հատկանշական է, որ ադրբեջանական կողմը պարբերաբար կրակային խոցման թիրախ է ընտրում ոչ միայն ՊԲ առաջնային դիրքերը, այլև մարտական հերթապահություն իրականացնող հայկական անձնակազմի թիկունքային ապահովման շարժական օբյեկտները:
Մասնավորապես՝ ադրբեջանական զինուժը բոլորովին վերջերս «ՍՎԴ» տիպի դիպուկահար հրացաններից կրակ է վարել ՊԲ արևելյան (Ակնա) հատվածում  տեղակայված զորամասերից մեկի հացի ավտոմեքենայի ուղղությամբ՝ վնասելով թափքը, իսկ միայն մայիսի 2-ի լույս 3-ի գիշերը բանակի հյուսիս-արևելյան  (Մատաղիսի) հատվածում գտնվող մարտական դիրքերի ուղղությամբ խոշոր տրամաչափի դիպուկահար զինատեսակներից, գնդացիրներից ու ինքնաձիգերից արձակել է շուրջ 330 կրակոց:
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների ուշադրությունն է հրավիրում վերոնշյալ փաստի վերաբերյալ՝ միաժամանակ կոչ անելով ադրբեջանական կողմին ձեռնպահ մնալ իրադրությունը արհեստականորեն սրելու անհեռանկար մարտավարությունից»,-  այս մասին ասված է ՊԲ մամուլի հաղորդագրության մեջ:

Azerbaijani side opens fire in direction of bread transporting car in Akna: Artsakh DM
During the recent period the number of actions by the adversary in different sectors of line of contact has grown. In particular the adversary has launched active engineering-constructions actions, violates ceasefire regime, Artsakh Defense Ministry press service reports.
“It is worth to note that the Azerbaijani side often targets not only the front positions of the Defense Army but mobile objects which ensure safety of the rear,” the press service reported.
“In particular the Azerbaijani armed forces has recently opened fire in the direction of Akna targeting a car transporting bread to one of the military units. In the period from May 2-3 the adversary opened over 330 shots from the weapons of different calibers in the direction of military positions of Mataghis,” the Defense Ministry’s statement says.
“Artsakh Republic Defense Ministry draws the attention of the OSCE Minsk Group co-chairing countries to the above mentioned fact and at the same time urges the Azerbaijani side to restrain from the unpromising strategy of artificial escalation of the situation,” the statement concluded.