Հարց է՝ ում վարկանիշն ավելի կբարձրանա՝ վարչապետի՞, թե՞ Գագիկ Ծառուկյանի. Քաղտեխնոլոգ
Քանի որ այս պահին ներքաղաքական կյանքում դատարկություն է տիրում, իշխանություն-ԲՀԿ հնարավոր տարաձայնությունների հարցը մեծ ռեզոնանս է առաջացրել։ Եթե «Իմ քայլը» չի նշում Հայաստանի զարգացման վեկտորը և դրական օրակարգ չի ներկայացնում, փորձում է գոնե բացասական օրակարգ առաջ բերել, որպեսզի դրանով կարողանա իր կողմնակիցներին մոբիլիզացնել, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նման տեսակետ հայտնեց քաղտեխնոլոգ Արմեն Բադալյանը՝ անդրադառնալով ԲՀԿ ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանին ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի կողմից ուղղված գրությանը, որով վերջինս հորդորում է ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվելու վերաբերյալ հրապարակային պարզաբանումներ ներկայացնել։
«Այս հարցը բացասական օրակարգի կարևորագույն, ընդգծված օրինակ է։ Եթե մի պահ ընդունենք, որ ԲՀԿ ղեկավարն իսկապես անմիջականորեն բիզնեսով է զբաղվում, և գործը հասնի նրան, որ Գագիկ Ծառուկյանը վայր դնի պատգամավորական մանդատը, ի՞նչ է լինելու հետո։ Հայաստանում ներդրումնե՞րն են շատանալու, երկրի սոցիալ-տնտեսական վիճա՞կն է բարելավվելու։ Դա ոչ մի հարց չի լուծելու։ Այդ մասին առավելագույնը մեկ-երկու շաբաթ գրելու են և վերջ», - ասաց մեր զրուցակիցը։
Արմեն Բադալյանի խոսքով, եթե անգամ Գագիկ Ծառուկյանը վայր դնի մանդատը, քաղաքականությունից դուրս չի գալու, որովհետև շարունակելու է մնալ ԲՀԿ ղեկավար։
«Բայց այստեղ էլ այլ հարց է առաջ գալիս։ Եթե Գագիկ Ծառուկյանը մանդատը դրեց, հարց է՝ ո՞ւմ վարկանիշն ավելի կբարձրանա՝ վարչապետի՞, որը կարողացավ հասնել դրան, թե՞ Գագիկ Ծառուկյանի։ Պետք է միշտ իմանալ՝ իշխանությունների կողմից հալածվող և արդեն իսկ զգալի վարկանիշ ունեցող ուժի վարկանիշն ավելի է բարձրանում», - ասաց քաղտեխնոլոգը։
Ինչ վերաբերում է ստեղծված իրավիճակում ԲՀԿ-ի դիրքերին, քաղտեխնոլոգի խոսքով՝ դրանք բավական ամուր են։
«Միայն ԲՀԿ-ն է «Իմ քայլի» դեմ այլընտրանք ընկալվում։ «Լուսավոր Հայաստանն» այդպես էլ չկարողացավ բավարարել հասարակության ակնկալիքները և դառնալ իրական այլընտրանք։ Հետևաբար, ԲՀԿ-ի դիրքերն այս պահին ավելի բարձր են, քան՝ ԼՀԿ-ինը։ Միաժամանակ, չմոռանանք, որ ԲՀԿ-ն այն ուժն է, որի հետ բավական ինտենսիվ աշխատում է ռուսական կողմը, մասնավորապես, «Եդինայա Ռոսիան»։ Ստացվում է, որ ԲՀԿ-ին դեղին քարտ ցույց տալը կարող է ընկալվել որպես դեղին քարտի ցուցադրություն Ռուսաստանին, ինչը բացասաբար կընկալվի ռուսական կողմից», - ամփոփեց Արմեն Բադալյանը։

Армен Бадалян: Еще вопрос, чей рейтинг больше повысится – премьер-министра или Гагика Царукяна
Вопрос возможных разногласий между властью и партией «Процветающая Армения» вызвал большой резонанс, поскольку во внутриполитической жизни страны в настоящий момент царит пустота. Если фракция «Мой шаг» не обозначает вектор развития Армении и не выдвигает позитивной повестки, то должна попытаться продвинуть хотя бы негативную повестку, чтобы тем самым как-то мобилизовать своих сторонников. Такую точку зрении высказал в беседе с корреспондентом Aysor.am политтехнолог Армен Бадалян, касаясь адресованного руководителю фракции «Процветающая Армения» Гагику Царукяну спикером парламента Араратом Мирзояном письма с призывом представить публичное разъяснение в связи с предпринимательской деятельностью.
«Этот вопрос – важнейший, подчеркнутый пример негативной повестки. Давайте представим на минуту, что руководитель партии «Процветающая Армения» действительно непосредственно занимается бизнесом и дело доходит до того, что Гагик Царукян складывает депутатский мандат. Что произойдет потом. Увеличатся ли в Армении инвестиции? Улучшится ли социально экономическая ситуация страны? Это никакого вопроса не решит. Об этом максимум будут писать одну-две недели и все», - сказал политтехнолог.
По словам Армена Бадаляна, если даже Гагик Царукян сложит мандат, он не выйдет из политики, поскольку продолжит оставаться председателем партии «Процветающая Армения».
«Но здесь появляется другой вопрос. Если Гагик Цаукян сложит свой мандат, то еще вопрос, чей рейтинг больше повысится – премьер-министра, который смог достичь этого, или Гагика Царукяна? Нужно всегда знать, что рейтинг преследуемой властями и уже имеющей значительный авторитет политической силы повышается больше», - отметил политтехнолог.
Что касается позиций партии «Процветающая Армения» в создавшейся ситуации, то по словам политтехнолога, они довольно прочные.
«Только «Процветающая Армения» воспринимается в качестве альтернативы фракции «Мой шаг». «Светлой Армении» так и не удается удовлетворить общественные ожидания и стать реальной альтернативой. Следовательно, у «Процветающей Армении» сейчас более высокие позиции, чем у «Светлой Армении. При этом не следует забывать, что «Процветающая Армения» та сила, с которой довольно интенсивно работает российская сторона, в частности, «Единая Россия». То есть, получается, что желтая карточка «Процветающей Армении» может быть рассмотрена как демонстрация желтой карточки России, что будет воспринято российской стороной негативно», - резюмировал Армен Бадалян.