Երեք ամսով ունենք 6,5 տոկոս տնտեսական ակտիվություն. նախարար
Երեք ամսով ունենք 6,5 տոկոս տնտեսական ակտիվություն, այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը։
«Այն միջին հաշվով համադրելի է նախորդ երեք տարիների ցուցանիշներին», - ասաց նախարարը։
Նրա խոսքով՝ 6,5 տոկոս տնտեսական ակտիվության վրա ազդել է արդյունաբերական արտադրանքի ծավալների աճը 2 տոկոսային կետով, որը համեմատաբար ցածր է նախորդ երեք տարիների միջին ցուցանիշից։
Նա նշեց, որ արագ է աճել մշակվող արդյունաբերությունը. առնվազն 7,5-ից 8 տոկոսով աճ կա։
«Ներքին առևտրային շրջանառությունը նույնպես բավական բարձր ցուցանիշներով է բնութագրվել. 10 տոկոսը գերազանցող տնտեսական ակտիվություն ենք ունեցել այդ հատվածում», - ասաց Տիգրան Խաչատրյանը։
Նախարարն ասաց, որ շինարարության ծավալի աճը, նախորդ տարվա առաջին երեք ամիսների նկատմամբ, կազմել է 10,8 տոկոս, իսկ գյուղատնտեսությունը ունեցել է մոտավորապես նույն ծավալը, ինչ 2018 թվականին։

Some 6,5% economic activeness has been registered for three months, Economic Development and Investments Minister Tigran Khachatryan told the reporters today.
“It is on average comparable with the index of the past three years,” the minister said.
He said the 6,5 economic activeness is the result of growth of the volume of industrial product by two percent points which is low as compared with the average index of the past three years.
He said that cultivating industry has registered a rapid growth from 7,7 to 8%.
“The domestic trade turnover has also registered high index. We had over 10% exceeding economic activeness in this sector,” Tigran Khachatryan said.
The minister also said that the growth of construction as compared with the first three months of the past year made 10,8% while the agricultural sector registered same volume as in 2018.