ՍԴ դատավորի թեկնածուները 9-ն են. Վահե Գրիգորյանը դարձյալ առաջադրվել է
Այսօր ավարտվել է Սահմանադրական դատարանի դատավորի թեկնածուների առաջադրման ժամկետը և առաջադրված թեկնածուները ինն են։
ՀՀ նախագահի օգնական Հասմիկ Պետրոսյանն Aysor.am-ին տեղեկացրեց, որ ՍԴ դատավորի պաշտոնում առաջադրված թեկնածուներն են՝ Հովհաննես Հովհաննիսյանը, Մարտին Մանուկյանը, Կարեն Կարապետյանը, Գևորգ Մուրադյանը, Վահե Գրիգորյանը և Արթուր Վաղարշյանը։ Մնացած երեք թեկնածուները ցանկացել են գաղտնի մնալ։
Վահե Գրիգորյանը, հիշեցնենք, այս պաշտոնի համար առաջադրվում է արդեն 3-րդ անգամ։
Սահմանադրական դատարանի դատավորի ընտրությունն արդեն չորրորդ անգամ է՝ չի ստացվում։ Վերջինը տեղի էր ունեցել ապրիլի 16-ին, երբ ՀՀ նախագահի կողմից առաջադրված Գոռ Հովհաննիսյանին խորհդրարանական մեծամասնությունը մերժեց։
Ավելի ուշ՝ ապրիլի 18-ին, նախագահ Արմեն Սարգսյանը ստորագրել էր կարգադրություն՝ ՍԴ դատավորի նոր ընտրության մասին.
«Հանրապետության նախագահի 2019 թվականի ապրիլի 18-ի ՆԿ-21-Ա կարգադրության 1-ին կետի 1-ին ենթակետի համաձայն՝ մինչև մայիսի 3-ը՝ ժամը 18:00, Սահմանադրական դատարանի դատավորի թեկնածուի առաջադրմանը մասնակցելու նպատակով հավակնորդները Հանրապետության նախագահի աշխատակազմ առձեռն, փոստով կամ էլեկտրոնային փոստով կարող են ներկայացնել Սահմանադրության 165-րդ հոդվածի 1-ին մասով, «Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքի 4-րդ հոդվածի 1-ին մասով Սահմանադրական դատարանի դատավորի թեկնածուներին ներկայացվող պահանջները հավաստող փաստաթղթերը»։

Nine candidates applied for position of CC judge
The nomination term of candidates for the post of the judge of the Constitutional Court expired today. Overall nine candidates have been nominated.
Armenia’s President’s aide Hasmik Petrosyan told Aysor.am that the candidates are Hovhannes Hovhannisyan, Martin Manukyan, Karen Karapetyan, Gevorg Muradyan, Vahe Grigoryan and Arthur Vagharshyan. The other three candidates express wish not to be unveiled.
Vahe Grigoryan is being nominated for the position for already the third time.
The election of the judge of the Constitutional Court fails for already fourth time. The last one tool place on April 16 when the ruling majority rejected the candidacy of Gor Hovhannisyan nominated by the president.
Later on April 18 President Armen Sarkissian signed an order about setting new elections of the CC judge.
The aide said that the applicants for the post are requested to submit all the necessary documents till 6 p.m., May 3.