«Փաստ». Հնարավոր է, առաջիկայում Թուրքիայից ՀՀ քաղաքացիների զանգվածային դեպորտացիա լինի
«Տեղեկություններ կան, որ առաջիկայում Թուրքիայում բավականին լուրջ զարգացումներ են սպասվում՝ կապված ՀՀ քաղաքացիների զանգվածային դեպորտացիայի հետ։ Ինչպես հայտնի է, բավական մեծ թվով հայեր միգրացիոն աշխատանքի են մեկնում Թուրքիա, ի դեպ՝ աշխատանքները հաճախ սեզոնային չեն լինում, այլ տևում են մի քանի տարի։
Թուրքիայի կողմից այս հարցով մի քանի անգամ ուղիղ տեքստով բարձրաձայնվել է, իսկ հիմա նման ընդգծված պետական քաղաքականության առաջնային պատճառներից մեկը 2018-ի հունիսին Սիրիա ուղարկված հայկական խաղաղապահ կորպուսի ուժերն են։
Նշենք, որ այս հարցը ՀՀ-ում նույնպես բավականին քննարկումների առիթ հանդիսացավ, մասնավորաբար նշվում էր, որ այդ ուժերն ուղարկվել էին «գաղտնի», խորհրդարանում ոչ մի քննարկում չի ծավալվել և այլն։
Եթե այս տեղեկությունները հաստատվեն, ապա առաջիկայում ՀՀ-ն ևս մեկ լուրջ խնդրի առջև կկանգնի՝ տարբեր հաշվարկներով 70-100 հազար ՀՀ քաղաքացի, ովքեր աշխատում են այնտեղ և գումար են ուղարկում Հայաստան, ստիպված են լինելու վերադառնալ»:

«Паст»: Турция может в ближайшее время начать массовую депортацию армян из страны
Есть сведения о том, что в ближайшее время в Турции ожидаются довольно серьезные развития, связанные с массовой депортацией граждан Армении, пишет газета «Паст».
Как известно, в Турции довольно большое число трудовых мигрантов – армян, уехавших в поисках работы, которые, кстати, часто не бывают сезонными и они остаются там несколько лет.
«Этот вопрос несколько раз озвучивался Турцией прямым текстом, а сейчас одной из причин столь подчеркнутой политики стала отправка в Сирию в июне 2018 года армянского миротворческого контингента.
Отметим, что этот вопрос стал также поводом для обсуждений в Армении, в частности, отмечалось, что эти силы отправлены «тайно», в парламенте не было никаких обсуждений и т.д.
Если эти сведения подтвердятся, то в ближайшее время по разным расчетам 70-100 тысяч граждан Армении, которые там работают и отправляют деньги в Армению, вынуждены будут вернуться», - пишет газета.