Արթուր Ալեքսանյանի անվան նոր մարզադպրոց կկառուցվի. արժեքը՝ մոտ 480 միլիոն դրամ
Արթուր Ալեքսանյանի անվան նոր մարզադպրոց է կառուցվելու, Aysor.am-ի հարցին ի պատասխան ասաց ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարար Գաբրիել Ղազարյանը։
«Կկառուցվի նոր մարզադպրոց, բայց վերանորոգվելու է նաև նախկին մարզադպրոցը», - ասաց նա՝ ավելացնելով, որ մոտավորապես 480 միլիոն դրամ է նախատեսվել նոր մարզադպրոցի կառուցման համար։
Գաբրիել Ղազարյանը նշեց, որ շինարարական աշխատանքների մեկնարկը կտրվի հաջորդ տարի։ Նոր մարզադպրոցում մարզվելու է ավագ խումբը, իսկ մյուս խմբերը կմարզվեն վերանորոգված մարզադպրոցում։
Նշենք, որ կառավարության ապրիլի 25-ի նիստում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել էր Հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի Օլիմպիական խաղերի, աշխարհի և Եվրոպայի չեմպիոն Արթուր Ալեքսանյանի անվան մարզադպրոցի խնդրին:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել էր, որ այս հարցով պետք է անցնել գործնական փուլի:
«Ես գիտեմ, որ երկու տարբերակ կա՝ վերանորոգելու կամ նոր շենք կառուցելու, ինձ ասացին, որ դրանցից մեկը մոտավորապես արժի 400-500 միլիոն դրամ, եկեք պայմանավորվենք հետևյալը՝ շատ արագ հաշվարկները իրականացնենք, Արթուր Ալեքսանյանին ու իր թիմին ներգրավենք, գումարը հատկացնենք ու արագ սկսենք շինարարությունը», - ասել էր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետի խոսքով՝ այն մարզիկներն, ովքեր ոգեշնչման օրինակ են, պետք է տեսնեն, որ Հայաստանը գնահատում է իրենց վաստակը պետության առաջ։

New sport school after Artur Alexanyan to be built: minister
New sport school after Artur Alexanyan will be built, sport and youth affairs minister Gabriel Ghazaryan told Aysor.am.
“New sport school will be built but the old one will be renovated,” he said, adding that approximately 480 million AMD has been envisaged for the construction of the new school.
Ghazaryan stressed that the construction works will launch from the next year. Senior group will train in the new school while the others will attend the existing renovated one.
At the April 25 cabinet sitting Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan referred to the issue of the school after the Olympic champion, World champion, champion of Europe in Greco-Roman style wrestling Arthur Alexanyan, stressing that the issue must pass to the practical phase.
The PM urged to start the works. He said the athletes who are examples of inspiration must see that Armenia evaluates their contribution to the state.