Խնդիրը քաղաքական չէ, այն զուտ իրավական դաշտում է. Ռուբինյանը՝ Քոչարյանի վերաբերյալ Արցախի նախագահների դիմումի մասին
07/05/2019 14:58
Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր, ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը չի կարծում, թե գլխավոր դատախազին ուղղված Արցախի գործող նախագահ Բակո Սահակյանի և նախկին նախագահ Արկադի Ղուկասյանի դիմում-խնդրանքը որևէ կապ ունի քաղաքականության հետ։
Հիշեցնենք՝ այսօր Արցախի գործող ու նախկին նախագահները դիմել են Գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանին՝ խնդրելով փոխել ՀՀ 2-րդ նախագահ, Արցախի նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոց կալանքը։
«Ես կարծում եմ՝ ես չէ, որ պետք է գնահատական տամ։ Նշված անձինք դիմել են Գլխավոր դատախազին, պատասխանը դատախազի տիրույթում է։ Ես կարծում եմ, որ այստեղ քաղաքականությունը ընդհանրապես որևէ կապ չունի։ Պարոն Սահակյանը և պարոն Ղուկասյանը դիմել են դատախազին, հետևաբար, խնդիրը իրավական դաշտում է»,- այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց Ռուբեն Ռուբինյանը։
Հարցին, թե ի՞նչ քաղաքական ուղերձներ է տեսնում այս քայլի մեջ, իշխանական պատգամավորը պատասխանեց.
«Արցախի ներկայիս և նախկին նախագահը դիմել են գլխավոր դատախազին՝ ներկայացնելով իրենց առաջարկը։ Դա իրենց իրավունքն է։ Ես այստեղ տեսնում եմ միայն առաջարկ, թե ինչ ենթատեքստ կա այդ առաջարկի տակ, կարող եք հարցնել առաջարկը ներկայացնողներին»։

Request of incumbent and former presidents of Artsakh fits in legal field, not political: My Step MP
07/05/2019 15:02
My Step faction lawmaker, head of Foreign Affairs Standing Committee Ruben Rubinyan does not think that the request of Artsakh’s acting and incumbent presidents to release Armenia’s second president Robert Kocharyan ahead of May 9 holidays has any relation to politics.
“I think it is not me who should give any assessment to it. The mentioned people have applied to Attorney general Artur Davtyan and he is the one to respond. It is not a matter of politics at all. Mr Sahakyan and Mr Davtyan applied to the prosecutor, it is a legal issue,” Rubinyan told the reporters today.
He stressed that there is only a proposal addressed to the attorney general. “Artsakh’s former and incumbent presidents applied to the attorney general presenting their proposal, it is their right. I see just a proposal here, if there is any political pre-context here, you should ask it from the authors of the proposal,” Rubinyan stressed.