Կենդանիների պաշտպանությանն ուղղված Տիգրան Ուրիխանյանի նախագիծն ԱԺ օրակարգ չընդգրկվեց
Ազգային ժողովի «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Ուրիխանյանի ներկայացրած «Կենդանական աշխարհի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին նախագիծը ԱԺ մեծամասնությունը քվեարկությամբ չընդգրկեց ԱԺ լիագումարնիստի օրակարգ։
Պատգամավորը փորձեց համոզել խորհրդարանական մեծամասնությանը՝ նշելով, որ իր նախաձեռնությունը նպատակ ունի պաշտպանել կենդանիներին բարբարոսներից։
«Երկար տարիներ տրամադրվել են մեծ գումարներ կենդանիների համար քաղաքակիրթ, հումանիստական պայմանների ստեղծման, նրանց ստերջացման համար, սակայն կենդանիները ուղղակի գնդակահարվել են, իսկ կենդանիների դիակները, լեշերը շատ ժամանակ նետվել են բնակավայրերում, երեխաներին հասանելի վայրերում։ Վերջին շրջանում մենք ականտես եղանք՝ ինչպես են զենքի միջոցով վիրավորում կենդանուն ու ծաղրուծանակի ենթարկում՝ լուսանկարելով ու համացանցում շրջանառելով։ Ահա սրա հետևանքով առաջացավ այդ օրենքում փոփոխություն կատարելու մտադրությունը, որպեսզի արգելվի դաժան մեթոդների շարքում նաև զենքի միջոցով ոչնչացման հնարավորությունը», - օրինագիծը ներկայացնելիս հայտարարեց Ուրիխանյանը։
Տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության և բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովը բացասական եզրակացություն է տվել ներկայացված նախագծին՝ պատճառաբանելով, որ նախապատրաստվում է կենդանիների պաշտպանությանն ուղղված մայր օրենք։ Սական Ուրիխանյանը նկատեց, որ ավելի լավ է հիմա կատարել փոքրիկ փոփոխություն, հետո մայր օրենքում դրանք կընդգրկվեն։
Հանձնաժողովի նախագահ Վարազդատ Կարապետյանը տեղեկացրեց, որ հանձնաժողովին կից ստեղծվել է աշխատանքային խումբ, որը մասնագիտական հասարակական կազմակերպությունների հետ քննարկում է ոլորտին առնչվող հարցերը։ Բացի այդ, ըստ պատգամավորի, կենդանական աշխարհի մասին օրենքը կարգավորում է վայրի կենդանիների հետ ծագած հարաբերությունները, իսկ փողոցային շներին ու ընտանի կենդանիների այն չի առնչվում։
«Կիսում ենք ձեր մտահոգությունը, բայց այդ օրենքի մեջ այն չի կարող ներառվել։ Դրա համար մենք առաջարկեցինք, որ մասնակցեք քննարկումներին, և ես հուսով եմ, որ մեկ ամսվա ընթացքում օրենքի նոր նախագիծ կներկայացվի», - ասաց Կարապետյանը։

PAP lawmaker’s animal protection bill not included on parliament’s agenda
The bill on making changes in the law on Domestic Animals has not been included in the agenda of the parliament session.
Lawmaker Tigran Urikhanyan who has authored the bill stressed that the initiative is addressed toward protection of animals barbaric attitude.
“For years big sums have been provided for creation of civil and humanitarian conditions, for their sterilization but instead the animals were just gunned down with their corpses being thrown in places available for children,” the lawyer stressed.
The MP also stressed that recently all witnessed how an animal was shot at and mocked in a video placed on the web. “This incident resulted in the intention to author a corresponding bill to ban brutal attitude toward animals,” Urikhanyan said.
Territorial administration, local self-governance, agricultural, nature protection affairs standing committee has given negative conclusion to the bill reasoning it with the preparation of a new separate law addressed toward protection of animals.
Urikhanyan said that it is better to make a small change now and then work on the new law.
Chairman of the commission Varazdat Karapetyan said that a task group has been set up which discusses with the NGOs the issue of the sector.
“We share your concerns but we cannot make additions on the law. We have offered you to participate in the discussions and I hope a new bill will be presented in a month,” Karapetyan said.