Նրանք իրավական ընթացակարգով ասում են՝ «մենք պատրաստ ենք երաշխավոր լինել». Մարուքյանը՝ դատախզին ուղղված Արցախի նախագահների դիմումի մասին
07/05/2019 15:31
Հայաստանի օրենսդրությամբ կա մեղադրյալի, ամբաստանյալի երաշխավորման ինստիտուտը, երբ հեղինակավոր անձինք երաշխավորում են նրա խափանման միջոցը փոխելու համար, այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը՝ մեկնաբանելով Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոց կալանքը փոխելու մասին գլխավոր դատախազին ուղղված Արցախի գործող նախագահ Բակո Սահակյանի և նախկին նախագահ Արկադի Ղուկասյանի դիմում-խնդրանքը։
Ընդդիմադիր պատգամավորը հորդորեց չշահարկել Արցախի՝ առանձին պետություն լինելու թեման, և ավելացրեց, որ դա ճիշտ ճանապարհ չէ։
«Դիմել են՝ դիմել են, գլխավոր դատախազը կքննարկի, կպատասխանեն։ Կա երաշխավորի ինստիտուտ. Երաշխավորները երաշխավորում են, որ նա ազատության մեջ մնալով չի խանգարի դատաքննությանը, կներկայանա կանչով և այլն»,- ասաց Մարուքյանը։
Պատգամավորը նկատեց՝  ճիշտ է և՛ նախկին, և՛ գործող նախագահները քաղաքական մարդիկ են, հետևաբար նրանց քայլի մեջ կարելի է փնտրել քաղաքական ենթատեքստ, բայց միևնույն ժամանակ ավելացրեց.
«Մենք խոսում ենք իրավական պրոցեդուրայի մասին, որ մարդիկ իրավական ընթացակարգով ասում են՝ մենք երաշխավոր ենք պատրաստ լինել։ Հաշվի կառնվի՞, թե՞ ոչ, դա գլխավոր դատախազի գործն է»։

Это правовая процедура, они говорят: «мы готовы быть гарантом» – Эдмон Марукян об адресованном генпрокурору обращении президентов Арцаха
07/05/2019 17:25
Законодательство Армении предусматривает институт поручительства, когда личное поручительство авторитетных лиц применяется для изменения меры пресечения, заявил сегодня журналистам руководитель фракции «Светлая Армения» Эдмон Марукян, комментируя обращение действующего и бывшего президентов Республики Арцах – Бако Саакяна и Аркадия Гукасяна – с просьбой изменить меру пресечения в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна.
Депутат призвал не спекулировать той темой, что Арцах является отдельным государством, отметив, что это неправильный путь.
«Они обратились, генпрокурор обсудит и ответят. Есть институт поручительства. Поручители гарантируют, что оставаясь на свободе, он не будет мешать судебному следствию, явится по повестке и т.д.», - заявил Эдмон Марукн.
Депутат отметил, что, конечно, и бывший, и действующий президенты – люди и, следовательно, можно искать в этом шаге политический подтекст, однако при этом отметил:
«Мы говорим о правовой процедуре, люди говорят по правовой процедуре: мы готовы быть гарантом. Принять это во внимание или нет – дело генерального прокурора», - сказал он.
Действующий и бывший президенты Республики Арцах – Бако Саакян и Аркадий Гукасян – в своем обращении к генеральному прокурору Армении Артуру Давтяну в частности отметили:
Надеемся, что своим решением предоставите возможность для того, чтобы все три руководителя Республики Арцаха участвовали в торжествах по случаю празднования 9 мая в Степанакерте и Шуши, что, несомненно, послужит сигналом солидарности и единства не только для нашего общества, но и всего мира, а также противника».