Նամակ ենք ուղարկել, որպեսզի հարցնենք՝ վերջն ի՞նչ եղավ Օրբելյանի հարցը.  Լևոն Ջավադյան
Մենք դեռևս ապրիլի 1-ին հանդիպեցինք վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ և ներկայացրեցինք Կոնստանտին Օրբելյանի՝ տնօրենի պաշտոնից ազատման հրամանի հակափաստարկները։ Անցել է մեկ ամսից ավելի ժամանակ, և մենք մի փոքր անհանգիստ ենք, սպասում ենք, այսօր տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի երիտասարդական ծրագրի ղեկավար Լևոն Ջավադյանը։
«Երեկ արդեն նամակ ենք ուղարկել, որպեսզի հարցնենք՝ վերջն ի՞նչ եղավ Օրբելյանի հարցը։ Մշակույթի նախարարությունն անհասկանալի քաղաքականություն է վարում Օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի հանդեպ։ Մենք դրանից զարմանում ենք։ Ներկայացրել ենք բոլոր հակափաստարկները։ Բուն փաստաթուղթը, որը Մշակույթի նախարարության կողմից տրամադրվել է վարչապետին, երևի թե մոլորության մեջ է գցել։ Ինչպե՞ս կարող է մեկ մարդու բողոքով ասել, որ թատրոնի գեղարվեստական ղեկավարը ստեղծագործ պաշտոն չէ», - ասաց բանախոսը։
Հիշեցնենք, որ Կոնստանտին Օրբեկյանին թատրոնի տնօրենի պաշտոնից ազատելու հիմք Մշակույթի նախարարությունն ավելի վաղ մեջբերել էր Պետական ոչ առևտրային կազմակերպությունների մասին օրենքի 15-րդ հոդվածը, ըստ որի՝ ՊՈԱԿ-ի տնօրենը չի կարող զբաղեցնել այլ պաշտոն կամ կատարել վճարովի այլ աշխատանք, բացի գիտական, մանկավարժական և ստեղծագործական աշխատանքից, մինչդեռ Կոնստանտին Օրբելյանը բացի Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի տնօրենից, նաև գեղարվեստական ղեկավարի պաշտոնն էր զբաղեցնում։
Կոնստանտին Օրբելյանը 2016 թվականին նշանակվել էր Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար, իսկ 2017 թվականի հուլիսին մշակույթի նախկին նախարար Արմեն Ամիրյանի հրամանով՝ թատրոնի տնօրեն։

Левон Джавадян: Мы направили письмо, чтобы выяснить, что произошло с вопросом Орбеляна?
«Мы еще 1-го апреля встретились с премьер-министром Николом Пашиняном и представили аргументы против приказа об освобождении Константина Орбеляна от должности директора Национального академического театра оперы и балета имени Александра Спендиаряна. Прошло больше месяца, мы все еще ждем», - заявил сегодня в ходе встречи с журналистами руководитель молодежных программ Национального академического театра оперы и балета имени Александра Спендиаряна Левон Джавадян.
«Вчера уже направили письмо, чтобы выяснить, что, в конце концов, произошло с вопросом Орбеляна? Министерство культуры проводит непонятную политику в отношении Национального академического театра оперы и балета. Нас это удивляет. Мы представили все контраргументы. Сам документ, который был предоставлен премьер-министру министерством культуры, видимо, ввел его в заблуждение. Как можно по жалобе одного человека заявлять, что должность художественного руководителя театра не является творческой?» - сказал Левон Джавадян.
Напомним, что ранее министерство культуры в качестве основания для освобождения Константина Орбеляна от должности директора Национального академического театра оперы и балета имени Александра Спендиаряна привело статью 15 закона о ГНКО, согласно которой директор ГНКО не может  одновременно занимать другую должность ли выполнять другую оплачиваемую работу, кроме научной, преподавательской и творческой. В то время как Константин Орбелян занимал две должности – директора и художественного руководителя Национального академического театра оперы и балета имени А.Спендиаряна.
Отметим, что Константин Орбелян был назначен на должность художественного руководителя Национального академического театра оперы и балета имени А.Спендиаряна в 2016 году, а в июле 2017 года экс-министр культуры Армен Амирян назначил его также на должность директора театра. По словам юриста, это назначение произошло как минимум с нарушением двух пунктов закона.