ԱՄՆ-ի հետ նոր մակարդակի հարաբերություններ ենք փորձում հաստատել. Փաշինյան
Միացյալ Նահանգների հետ նոր մակարդակի հարաբերություններ ենք փորձում հաստատել, այսօր՝ պաշտոնավարման մեկ տարին ամփոփող մամուլի ասուլիսի ժամանակ, ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ միաժամանակ նշելով, որ ամերիկյան ներդրումներին խոչընդոտում են Ամուլսարի հետ կապված խնդիրները։
«Մենք ուզում ենք մեր ազգային շահերին համապատասխան հասկանալ՝ ի՞նչ է կատարվում և լուծենք։ Երեկ սկսվել է նոր ֆոմատով աշխատանք, որը կոչվում է հայ-ամերիկյան ռազմավարական երկխոսություն։ Մենք յուրաքանչյուր հարաբերություններում ակնկալում ենք, որ մեր նոր հարաբերություները պետք է համապատասխանեն ՀՀ նոր կարգավիճակին»,- ասաց վարչապետը։
Հարցին՝ առաջիկայում ամերիկացի բարձրաստիճան պաշտոնայների հետ հանդիպումներ նախատեսվո՞ւմ են, Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանեց, որ ինքն այդպիսի տվյալներ չունի, հնարավոր է՝ այլ ներկայացուցիչներ միմյանց հանդիպեն։

Armenia trying to establish new level of relations with the USA: Armenia’s PM
Armenia is trying to establish new level of relations with the United States, Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan told at a press conference today, adding that the Amulsar issue impedes the involvement of U.S. investments.
“We want to understand what happens and solve the issue. Yesterday a new format work has launched named Armenian-U.S. Strategic Dialogue. In each relations we expect our new relations to correspond to Armenia’s new status,” the head of the government said.
Asked whether meetings with high-ranking U.S. officials are expected in near future, Pashinyan said he does not have such information.