ԱՄՆ-ի հետ նոր մակարդակի հարաբերություններ ենք փորձում հաստատել. Փաշինյան
Միացյալ Նահանգների հետ նոր մակարդակի հարաբերություններ ենք փորձում հաստատել, այսօր՝ պաշտոնավարման մեկ տարին ամփոփող մամուլի ասուլիսի ժամանակ, ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ միաժամանակ նշելով, որ ամերիկյան ներդրումներին խոչընդոտում են Ամուլսարի հետ կապված խնդիրները։
«Մենք ուզում ենք մեր ազգային շահերին համապատասխան հասկանալ՝ ի՞նչ է կատարվում և լուծենք։ Երեկ սկսվել է նոր ֆոմատով աշխատանք, որը կոչվում է հայ-ամերիկյան ռազմավարական երկխոսություն։ Մենք յուրաքանչյուր հարաբերություններում ակնկալում ենք, որ մեր նոր հարաբերություները պետք է համապատասխանեն ՀՀ նոր կարգավիճակին»,- ասաց վարչապետը։
Հարցին՝ առաջիկայում ամերիկացի բարձրաստիճան պաշտոնայների հետ հանդիպումներ նախատեսվո՞ւմ են, Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանեց, որ ինքն այդպիսի տվյալներ չունի, հնարավոր է՝ այլ ներկայացուցիչներ միմյանց հանդիպեն։

Мы пытаемся установить с США отношения на новом уровне – Никол Пашинян
«Мы пытаемся установить с Соединенными Штатами отношения на новом уровне», - заявил сегодня на пресс-конференции премьер-министр Армении Никол Пашинян, отметив при этом, что американским инвестициям препятствуют проблемы, связанные с Амусларским месторождением.
«Мы в соответствии с нашими национальными интересами хотим понять, что происходит и решить. Вчера началась работа в новом формате, который называется армяно-американский стратегический диалог. В любых отношениях мы ожидаем, что наши новые отношения должны соответствовать новому статусу Армении», - сказал Никол Пашинян.
На вопрос, предусматриваются ли в предстоящее время встречи с высокопоставленными должностными лицами США, Никол Пашинян ответил, что у него таких данных нет, возможно, запланированы встречи других представителей.