Դուք ո՞վ եք, որ Ղարաբաղի հարցը որոշեք՝ բանակ թալանածներ, սերմացու գողացող մկներ. Փաշինյանը՝ ՀՀԿ-ին
Կառավարությունը ԼՂ բանակցությունների հարցում հանրությունից գաղտնիք ունենալ չի կարող, այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Փորձագետի մակարդակով Ղարաբաղի հարցին տիրապտելու իրավունք ունի ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացի, մեր քաղաքականությունն էդ հարցի վերաբերյալ էնքան թափանցիկ է, էնքան բաց է»,-ասաց նա։
Անդրադառնալով ԵՄ-Ադրբեջան սպասվող համաձայնագրի ստորագրմանը Փաշինյանն ասաց, որ դա ԵՄ-ի ու Ադրբեջանի բանակցություններն են։
«Իհարկե, առնչություն ունի մեզ հետ, բայց ուղիղ առնչություն չունի։ Նաև ԵՄ մեր գործընկերների հետ շփումներում ես ասել եմ, որ ճիշտ կլինի բանակցային գործընթացներում տարածաշրջանային իրավիճակների հետ որդեգրված սկզբունքները չաղավաղվեն»,- ասաց նա։
Փաշինյանն անդրադարձավ նաև այն խոսակցություններին, որ որոշ փորձագետներ ու քաղաքական գործիչներ հեգնում են իր այն թեզը, թե ԼՂ հարցը որոշելու է ժողովուրդը։
«Էն ժամանակ էլ ասում էին ժողովո՞ւրդը պետք է որոշի՝ ով ընտրվի վարչապետ, հանրապետականները հարցազրույցներ էին տալիս ու ծիծաղում, ընտրեցի՞ն, եղա՞վ, թե՞ չէ։ Հիմա էլ ասում ենք ժողովուրդը պետք է որոշի ԼՂ հարցը, էլի մարդիկ կան, ասում են ո՞նց պետք է ժողովուրդը որոշի, բա ո՞վ պետք է որոշի, դո՞ւք պետք  է որոշեք՝ մի քանի կոռուպցիոներներով, բանակ թալանածներով պետք է Ղարաբաղի հարցի ճակատագիր որոշե՞ք, դուք ո՞վ եք, որ Ղարաբաղի հարց որոշեք, այո՛, ամեն ինչ պետք է որոշի ժողովուրդը, համակերպվե՛ք»,- ասաց նա։
Նիկոլ Փաշինյանը վստահեցրեց, եթե բանակցությունների արդյունքում լինի այնպիսի լուծում, որն արժանի համարի ժողովրդին ներկայացնելու, հնարավոր է, հանրահավաք, հանրաքվե կամ տեսաուղերձ լինի։
«Գնում ենք բանակցությունների, ասում են՝  «ծախում են», ծախողը դուք եք, ո՞վ բարոյական իրավունք ունի ինձ որևէ բան ծախելու մեջ մեղադրի։ Մարդիկ, որ երկիրը թալանել են, գրում են՝ «գնաց բանակցությունների, հաստատ ծախում են», ո՞վ են դրանք ընդհանրապես, էդ սերմացու գողացող մկները, բանակ թալանածները, զինվորի հաշվին վզները հաստացածները, փեսեքին ու տղերքին միլիոնատեր դարձրածները, նրա՞նք են Ղարաբաղի հարցը լուծելու, նրան չունենք բարոյական իրավունք, ինչ մեդալ ուզում է դոշներից կախած լինի, բանակ թանալածն իրավունք չունի Ղարաբաղի հարցից խոսի»,- նշեց վարչապետը։

Army robbers have no moral right to speak of Karabakh issue: Pashinyan
The Armenian government cannot have any secret from the society in the Karabakh conflict settlement issue, Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan said at a news conference today.
“Each citizen of Armenia has a right to be aware of the issue on the level of expert. Our policy in this issues is transparent, open,” he said.
Speaking about the upcoming signing of EU-Azerbaijan agreement, Pashinyan said it is the matter between the two.
“Of course, it relates to us, but not directly. I have told during the meeting with the EU partners about the necessity not to distort the adopted principals over the regional situations,” he said.
As to the claims that some experts ironically treat the position that Karabakh conflict solution will be decided by the people, Pashinyan said, “In time they were saying are the people to decide who will be elected in the post of the PM? The republicans were giving interviews and laughing, they did elect. Did it happen? Yes, it did. Now we say that the people are to decide the Karabakh issue, again there are ones who say how it can happen. But it is people who are to decide, did you think that you with few corrupted persons, who robbed the army will decide the fate of Karabakh? Who are you to decide it? Yes, people will decide everything and come into terms with this reality,” Pashinyan said.
“We are heading to talks, and they say they went to sell, it is you who sold everything! Who has a moral right to accuse me of selling anything? The people who robbed the country, those who made their sons-in-law, their relatives millionaires? They do not have any moral right to speak about Karabakh issue,” Pashinyan stressed.