209 հազար մարդու աշխատավարձ բարձրացել է, ևս 200 հազար մարդու աշխատավարձ կբարձրանա. ՀՀ վարչապետ
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էինք, ՀՀ վարչապետն ամփոփում է պաշտոնավարման մեկ տարին՝ շարունակելով ներկայացնել 100 փաստ նոր Հայաստանի մասին:
«Փաստ 11՝ սահմանապահ 47 մարտական դիրքեր ապահովվել են էլեկտրական հոսանքով, 73 դիրքեր ապահովվել են ջրամատակարարման համակարգով, 180 դիրք՝ սառնարաանով, առաջիկայում ևս 45–ը կապահովվեն», - ասաց վարչապետը՝ հավելելով, որ 36 տեսադիտարկման սարք են ձեռք բերել:
Նիկոլ Փաշինյանի ներկայացմամբ՝ փաստ 12-ով զինվորների նախասիրությունների ուումնասիրությունների արդյունքում էական փոխվել է սննդակարգը, որում ներառվել է լավաշ, արևածաղկի ձեթ և այլն, սեզոնին կտրվի վարունգ, լոլիկ, մակարոն և այլն:
«Փաստ համար 13՝ ժամկետային զինծառայողներն այլևս ապահովված են բարձրորակ վարտիքներով ու շալվարներով, թույլ է տրվել ունենալ բջջային հեռախոներ: Հեռախոսների հետ կապված, ասում էին իր տղան բանակում է, դրա համար են հեռախոս տվել», - նշեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա ներկայացմամբ՝ 14-րդ փաստով Հայաստանտ սկսել է ՍՈՒ 30 կործանիչների գործընթացը, իսկ այլ տեխնիկայի ձեռքբերման մասին տեղեկություն վարչապետն ասաց, որ չի կարող ասել:
«Փաստ 15՝ «1000 դրամների» հիմնադրամը սկսել է փոխհատուցել նաև 2008 թվականից մինչև 2016 թվականների ընթացքում զոհված կամ առաջին ու երկրորդ կարգի հաշմանադանություն ձեռք բերած զինծառայողներին ու նրանց ընտանիքներին: Եվս 339 շահառու  ամսական կստանա 100-ից 400 հազար դրամ փոխհատուցում», - ասաց նա:
16-րդ փաստով՝ 410 բնակարան սեփականության իրավունքով անհատույց տրամադրվել է զինծառայողներին ու զոհված զինծառայողների ընտանքիներին: 107 զինծառայողի նորակառույց շենքերում անհատույց օգտագործման իրավունքով տրամադրվել են բնակարաններ:
«Փաստ 17՝ կուտակային կենսաթոշակի համակարգում 2018-ի հուլիսի մեկից կատարված փոփոխություններով՝ 209 հազար մարդու աշխատավարձ բարձրացել է, ևս 200 հազար մարդու աշխատավարձ կբարձրանա Հարկային օրենսգրքի փոփոխությունների արդյունքում», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետի ներկայացմամբ՝ փաստ 18-ով՝ 85 հազար թոշակառու նպաստառուների թոշակը բարձրացվել է պարենային աղքատության գծից՝ նրանց ծայրահեղ աղքատության շեմից դուրս բերելու համար:
«Փաստ 19՝ ի հեճուկս ստորագրված պայմանագրի՝ խմելու ջրի սակագինը չի բարձրացել կառավարության վարած բանակցությունների արդյունքում, սոցիալապես անապահով խավերի համար 20 ու 10 դրամով էժանացել է գազի ու էլէներգիայի սակագները», - ասաց նա:

Salaries of 209,000 people raised, salaries of another 200,000 to be raised after tax Code amendments
Armenia’s prime minister Nikol Pashinyan speaking at the press conference today and presenting facts stated that 47 border keeping military positions have been ensured with power, 73 positions with water supply systems, 180 positions acquired refrigerators and other 45 will be ensured soon. He also said that 36 video surveillance devices have been acquired.
he PM also stressed that menu of the soldiers has also underwent changes with a number of new products have been included.
The head of the government also said that the conscripts are ensured with high quality clothes and are allowed to have mobile phones.
The premier said Armenia has acquired SU-30 fighters and other military equipment which he cannot unveil.
Pashinyan also mentioned that servicemen and families of killed servicemen have been provided 410 apartments, some 107 servicemen received apartments in newly built buildings.
“The next fact is that with the changes made from July 1, 2018 salaries of 209,000 people have been raised and the salaries of another 200,000 will be raised after the amendments in the Tax Code,” Pashinyan said.
The head of the government also stressed that the minimal pensions have been raised.
“The next fact is that despite the signed contract the water tariff has not been raised as a result of negotiations the government has conducted and another fact is that the electricity and gas tariffs has been reduced by 20 and 10 AMD for the insecure clusters of the population,” the premier said.