ԱՄՆ ՄԶԳ-ն և ՀՀ կառավարությունը երկարացրեցին երկկողմ համագործակցության համաձայնագրերի ժամկետները՝ ի նպաստ ԱՄՆ-Հայաստան ռազմավարական երկխոսության
08/05/2019 13:49
Երևանում կայացած ԱՄՆ-Հայաստան ռազմավարական երկխոսության նիստի ավարտին ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունը (ԱՄՆ ՄԶԳ) և Հայաստանի կառավարությունը ստորագրեցին երկու փաստաթուղթ՝ երկարացնելով 2013 թվականին Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների կառավարության և Հայաստանի Հանրապետության կառավարության միջև կնքված օժանդակության համաձայնագրերի ժամկետները՝ հօգուտ Հայաստանում մասնավոր հատվածի և ժողովրդավարության զարգացման:
ԱՄՆ ՄԶԳ Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով փոխտնօրենի տեղակալ Ալեքսանդր Սոկոլովսկին, ԱՄՆ ՄԶԳ հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Դեբորա Գրիսերը և ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարի պաշտոնակատար Ծովինար Սողոմոնյանը վավերացրեցին հանրային կառավարման ոլորտում ԱՄՆ-Հայաստան երկկողմ համաձայնագրի ժամկետի երկարացման փաստաթուղթը՝ ԱՄՆ օժանդակությունն ավելացնելով 8,5 միլիոն դոլարով։ 2013 թվականից ի վեր այս համաձայնագրի ներքո ԱՄՆ ՄԶԳ-ն ընդհանուր առմամբ 35,1 միլիոն դոլար աջակցություն է տրամադրել ի նպաստ Հայաստանի ժողովրդավարական զարգացման:
Ստորագրված փաստաթղթի համաձայն ԱՄՆ ՄԶԳ-ն կշարունակի աշխատել Հայաստանի կառավարության և տեղի շահագրգիռ կողմերի հետ՝ աջակցելու ազգային և տեղական մակարդակներում կառավարման ավելի մասնակցային, թափանցիկ և հաշվետու համակարգի կայացմանը, բարելավելու երկրի իրավական կարգավորման դաշտը, զարգացնելու քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների և անկախ լրատվամիջոցների մասնագիտական կարողությունները, ինչպես նաև բարելավելու քաղաքացիներին տրամադրվող ծառայությունների սպասարկումը:
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Տիգրան Խաչատրյանի հետ ստորագրված մեկ այլ փաստաթղթով Միացյալ Նահանգները 7,5 միլիոն ԱՄՆ դոլարով ավելացրեց տնտեսական աճի ոլորտում 2013 թվականին կնքված 80.7 միլիոն դոլար արժողությամբ համաձայնագրի ընդհանուր գումարը և կատարման ժամկետը։ Շարունակելով աջակցությունը Հայաստանում ավելի մրցունակ և դիվերսիֆիկացված մասնավոր հատվածի ուղղությամբ՝ ԱՄՆ ՄԶԳ ծրագրերը կխթանեն նորարարություն մի շարք ոլորտներում, կզարգացնեն համապատասխան աշխատուժի կարողությունները, ինչպես նաև կբարելավեն բիզնես միջավայրը: Ծրագրերը նաև կօգնեն բարելավել ձեռնարկությունների աճի և զարգացման համար կենսական նշանակություն ունեցող հիմնական ենթակառուցվածքների՝ այդ թվում էլեկտրաէներգիայի և ջրի մատակարարման ծառայությունները:
ԱՄՆ ՄԶԳ-ն համագործակցում է Հայաստանի կառավարության հետ 1992 թվականից՝ Գործակալության հայաստանյան գրասենյակի հիմնադրումից ի վեր: Այսօր ԱՄՆ ՄԶԳ հայաստանյան գրասենյակն իրականացնում է շուրջ 30 ծրագիր` օգնելով բարձրացնել Հայաստանի տնտեսական աճն ու մրցունակությունը, խթանել քաղաքացիական մասնակցությունն ու մասնակցային կառավարումը, ընդլայնել որակյալ բուժսպասարկման մատչելիությունը, ինչպես նաև բարելավել խոցելի երեխաների բարեկեցությունն ու սոցիալական ներգրավվածությունը՝ միևնույն ժամանակ խթանելով ներառական կրթությունն ու համայնքային ծառայությունների մատչելիությունը։

USAID and government of Armenia extend two bilateral agreements to advance US-Armenia strategic dialogue
On May 8, following the U.S.-Armenia Strategic Dialogue in Yerevan, the United States Agency for International Development (USAID) and the Government of Armenia signed extensions to two bilateral agreements to support Armenia’s private sector and democratic development.
USAID Bureau for Europe and Eurasia’s Deputy Assistant Administrator Alexander Sokolowski, USAID/Armenia Mission Director Deborah Grieser, and the Acting Chief of Staff of the Office of the Armenian Prime Minister Tsovinar Soghomonyan signed an extension of the U.S.-Armenia bilateral agreement in the area of governance and public administration, adding $8.5 million to the agreement. Since the inception of this agreement in 2013, USAID has provided a total of $35.1 million to support Armenia’s democratic development.
Under the extended agreement, USAID will continue to work with the Government of Armenia and local stakeholders to support a more participatory, transparent and accountable system of governance at national and local levels, enhance the country’s legal and regulatory environment, develop the professional skills of civil society organizations and independent media, and improve service delivery for citizens.
USAID also signed a second bilateral agreement with the Minister of Economic Development and Investments Tigran Khachatryan, USAID added $7.5 million to the $80.7-million U.S.-Armenia bilateral agreement to support a more competitive and diversified private sector in Armenia. Programs will facilitate innovation across multiple industries, enhance the skills of industry workforce, and improve the business enabling environment.
Activities will also help improve key infrastructure services, such as energy and water, vital for enterprise growth and development.
USAID has collaborated with the Government of Armenia since the establishment of the Armenian mission in 1992. Today, USAID/Armenia implements approximately 30 projects to help increase Armenia’s economic growth and competitiveness, promote civic participation and participatory governance, expand access to quality healthcare, and improve the welfare and social inclusion of vulnerable children while promoting inclusive education and equal access to community services.