Գագիկ Ծառուկյանի հարցն իրավական հարց է, քաղաքական ենթատեքստ չեմ տեսնում. Վարչապետ
Ես հայտարարել եմ, որ Հայաստանում այլևս օլիգարխներ չկան, և դրա պատճառով նաև քննադատության եմ արժանացել, այսօր պաշտոնավարման մեկ տարին ամփոփող մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով «Քաղաքացու որոշում» կուսակցության կողմից ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանին պատգամավորական մանդատից զրկելու նախաձեռնությանը։
«Օլիգարխ՝ նշանակում է քչերի իշխանություն։ Օլիգարխ՝ նշանակում է մարդ կամ մարդիկ, ովքեր ունեն իշխանության որոշումների վրա ազդեցություն ունեալու լծակներ։ Այդ առումով Հայաստանում օլիգարխ չկա։ Ինչ վերաբերում է Գագիկ Ծառուկյանին, դիմումը տրվել է ընթացակարգերով, պետք է քննարկվի, թող որոշում կայացվի։ Դա իրավական հարց է, այստեղ քաղաքական ենթատեքստ չեմ տեսնում։
Դուք մտածում եք՝ մեր կառավարությունն ինտրիգների կարի՞ք ունի։ Մենք ընտրություններում 70 տոկոս ձայն ենք հավաքել, այսօր էլ խորհրդարանական ընտրություն լինի, մենք ավելի շատ ձայն կհավաքենք, գործող վարչապետն իշխանություն պահելու խնդիր չունի», - ասաց վարչապետը։

I have stated that there are no oligarchs in Armenia and I have been criticized for it, Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan stated at a news conference today, referring to the initiative of the Citizen’s Decision party to strip off Gagik Tsarukyan of his parliamentary mandate.
“Oligarch means the authority of small group of people, oligarch is a person or people who have levers to influence on the decisions of the authorities. There are no such oligarchs in Armenia. As to Gagik Tsarukyan, the application have been given by procedures, it must be discussed and a decision be made. It is a legal issue, I do not see any political pre-context here,” the head of the government said.
“Do you think our government needs intrigues? We have gathered 70% at the elections. If parliamentary elections take place today, we will gather more votes. The incumbent premier has no issue of keeping the power,” the PM said.