Իրանա-ամերիկյան բախումն ուղղակի սարսափելի հետևանքներ կունենա. Վարդան Ոսկանյան
Միջուկային գործարքի համատեքստում Իրանի նկատմամբ ԱՄՆ վարչակարգի սպառնալիքները կանխատեսելի էին, որովհետև ակնհայտ է՝ Դոնալդ Թրամփը դժգոհ է այդ երկրի հետ ունեցած հարաբերություններից, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց իրանագետ Վարդան Ոսկանյանն՝ անդրադառնալով ԱՄՆ նախագահի՝ Իրանի հետ հնարավոր ռազմական հակամարտության մասին հայտարարությանը։
«Ամերիկյան վարչակարգը դժգոհ է հատկապես միջուկային համաձայանգրից՝ համարելով, որ տեղի է ունեցել անարդարություն։ Բայց դա, ըստ էության, մեկ պետության կարծիք է, որովհետև միջուկային համաձայնագրի բոլոր կողմներն անխտիր, այդ թվում՝ Իրանը, Ռուսաստանը, ԵՄ երկրները, ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի անդամ երկրները, կողմնակից են, որպեսզի այդ համաձայնագիրը պաշտպանվի։
Իրանական կողմը դեմ է համաձայնագրի վերանայմանը և ԱՄՆ-ի հետ նոր համաձայնագրի կնքմանը, և այս իմաստով բավական սուր դիրքորոշում է ցուցաբերում։ Իրանցիները համարում են, որ եթե միջազգային համաձայնագիրը խախտվել է ԱՄՆ-ի կողմից, այդ երկիրն էլ պետք է վերադառնա կառուցողական երկխոսության հուն»,- ասաց մեր զրուցակիցը։
Վարդան Ոսկանյանը շեշտեց՝ կողմերի հռետորաբանությունը բավականին խստացել է, Իրանն իր հերթին հայտարարել է, որ ժամանակ է տալիս միջուկային համաձայնագրում ներառված մյուս բոլոր երկրներին՝ կարգավորելու առկա խնդիրները։
«Սակայն ռազմական բախում ակնկալել ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև առնվազն տեսանելի ապագայում անհնար է, որովհետև բոլորն էլ գիտեն, որ նման բախումը ուղղակի սարսափելի հետևանքներ կունենա ողջ Մերձավորարևելյան տարածաշրջանի համար։ Հետևաբար, տրամաբանական որևէ մոտեցում չի ենթադրում նման բախման հավանականությունն»,- ասաց իրանագետը։
Ամփոփելով՝ Վարդան Ոսկանյանն ընդգծեց, որ Միացյալ Նահանգների վերջնական նպատակն Իրանում վարչակարգի փոփոխությունն է, ինչը գործնականում անհնար է։ ԱՄՆ-ի մյուս նպատակն, ըստ նրա, Իրանի ներկայության սահմանափակումն է Մերձավորարևելյան տարածաշրջանում, մասնավորապես՝ Սիրիայում և Իրաքում։
Հիշեցնենք, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Իրանի ղեկավարությանը կոչ է արել նստել բանակցությունների սեղանի շուրջ և իր հետ քննարկել Թեհրանի՝ միջուկային ծրագրից հրաժարվելու հարցը։ Ընդ որում, նա չի բացառել ռազմական հակամարտությունը՝ հաշվի առնելով երկու երկրների միջև լարվածության սրումը։

Iranian-American military clashes to have terrible consequences: expert
The threats of the U.S. administration in the pre-context of Iran’s nuclear deal were predictable as U.S. President Donald Trump is obviously dissatisfied with the relations with that country, expert in Iranian sciences Vardan Voskanyan said, speaking to Aysor.am, referring to the U.S. President’s statement about possible military conflict with Iran.
“The U.S. Administration is dissatisfied especially with the nuclear contract, considering it as unfairness. But it is an opinion of only one country as all the parties of the nuclear deal – Iran, Russia, EU countries, UN Security Council member states are for the deal,” the expert said.
“The Iranian side is against reviewing the agreement and signing a new one with the USA and naturally displays rather tough position. The Iranians consider that the international agreement has been violated by the USA and this country must return to constructive dialogue,” Voskanyan stressed.
He stressed that the rhetoric of the two parties has become rather tough with Iran stating on its part that it gives time to all the other countries involved in the deal to regulate the existing issues.
“But to expect military clashes between the USA and Iran in at least near future is impossible as all know what terrible consequences it will have for the whole Middle East region. Consequently, the possibility of such clashes is not logical,” the expert said.
Summing up, Voskanyan stressed that the final goal of the United States is the change of Iranian administration which in practice is impossible. The other goal of the USA is restriction of Iran’s presence in the Middle East region, and Iraq and Syria in particular.
U.S. President Donald Trump urged the Iranian leadership to sit at the table of negotiations and discuss with him the issue of Tehran’s rejection of the nuclear program. In his statement he did not exclude the military conflict considering the escalation of the situation between the two countries.