Ստամբուլի քաղաքապետի նոր ընտրությունները կարող են ճգնաժամային իրավիճակ ստեղծել. Թուրքագետ
Չի բացառվում, որ Ստամբուլի քաղաքապետի՝ հունիսի 23-ին կայանալիք ընտրություններում, կրկին հաղթանակ տանի ընդդիմադիր թեկնածուն, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ԳԱԱ արևելագիտության ինստիտուտի տնօերն, թուրքագետ Ռուբեն Սաֆրաստյանը։
«Առճակատումը չպետք է դիտարկել անձնական մակարդակում՝ ընդդիմության և Էրդողանի ղեկավարած կուսակցության միջև։ Կարծում եմ՝ ընտրված քաղաքապետի հայտարարությունը պետք է որ համաձայնեցված լինի ընդդիմադիր Ժողովրդահանրապետական կուսակցության ղեկավարության հետ։ Այս դեպքում, կարող է բավական լարված, նույնիսկ՝ ճգնաժամային իրավիճակ ստեղծվել»,- ասաց Ռուբեն Սաֆրաստյանը։
Թուրքագետը հիշեցրեց, որ նախանական հարցումների արդյունքներով՝ Ստամբուլի քաղաքապետի ընտրություններում պետք է հաղթեր Էրդողանի կուսակիցը՝ Թուրքիայի նախկին վարչապետ Բինալի Յըլդըրըմը, բայց վերջին երկու շաբաթվա ընթացքում իրադրությունը շատ կտրուկ փոխվեց։
«Ընտրողների կամքը վերջին մի քանի շաբաթվա ընթացքում արմատապես փոխվեց։ Դա կապված է երկրում առկա ընդհանուր իրադրության հետ։ Ստամբուլը Թուրքիայի ամենամեծ քաղաքն է, և Թուրքիայում առկա տնտեսական ճգնաժամն ամենացայտուն կերպով արտացոլվում է հենց այս քաղաքում։ Գնալով երկրում տնտեսական դժգոհություն է հասունանում։ Բացի այդ՝ Ստամբուլում ընտրություննրի արդյունքի վրա զգալի ազդեցություն ունեցան վերջին երկու տարիներին Էրդողանի կողմից ամենատարբեր խավերի ներկայացուցիչների նկատմամբ գործադրվող ճնշումները»,- ամփոփեց մեր զրուցակիցը։
Հիշեցնենք, որ Ստամբուլի քաղաքապետի ընտրություններում հաղթած Էքրեմ Իմամօղլուն հրաժարվել է ընդունել երկրի կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի՝ քաղաքապետի ընտրությունները չեղարկելու և նոր ընտրություններ անցկացնելու մասին որոշումը: Վերջինս հայտարարել է, որ ԿԸՀ-ի որոշումն իր համար որևէ իրավական հիմք չունի:
«Ես ինձ Ստամբուլի քաղաքապետ եմ համարում»,- ասել է ընդդիմադիր գործիչը:
Ավելի վաղ, ընդդիմադիր Ժողովրդահանրապետական կուսակցությունը դիմել էր ԿԸՀ՝ Ստամբուլում կրկնակի ընտրություններ անցկացնելու մասին որոշումը չեղարկելու համար:
Թուրքիայի ԿԸՀ-ն էլ օրեր առաջ չեղարկել էր Ստամբուլում մարտի 31-ին անցկացված քաղաքապետի ընտրությունների արդյունքները՝ հայտարարելով, որ հունիսի 23-ին կանցկացվեն նոր ընտրություններ:

Новые выборы мэра Стамбула могут привести к кризисной ситуации – тюрколог
Не исключается, что на предстоящих 23 июня выборах мэра Стамбула вновь одержит победу представитель оппозиции, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am директор Института востоковедения НАН Армении, тюрколог Рубен Сафрастян.
«Столкновение не следует рассматривать на личном уровне – между оппозицией и возглавляемой Эрдоганом партией. На мой взгляд, заявление избранного мэра Стамбула должно было быть согласовано с руководством оппозиционной Народно-республиканской партии (НРП). В этом случае может создаться довольно напряженная, и даже кризисная ситуация», - сказал Рубен Сафрастян.
Тюрколог напомним, что по результатам предварительных опросов, в выборах мэра Стамбула должен был победить кандидат от возглавляемой президентом Реджепом Эрдоганом Партии справедливости и развития, бывший премьер-министр Турции Бинали Йылдырым, однако в течение двух последних недель ситуация резко изменилась.
«В течение последних нескольких недель предпочтение избирателей радикально изменилось. Это связано с происходящими в стране событиями. Стамбул – самый большой город Турции, и экономический кризис в Турции наиболее ярко отражается именно в этом городе. С каждым днем в стране назревает экономическое недовольство. Кроме того, на итоги выборов в Стамбуле существенно повлияло давление, оказываемое Эрдоганом на представителей самых разных слоев за последние два года», - резюмировал тюрколог.
Напомним, кандидат от оппозиции Экрем Имамоглу, победивший на выборах
мэра Стамбула, отказался принимать решение ЦИК об отмене итогов выборов и проведении новых выборов. Он заявил, что не собирается отступать и решение ЦИК не имеет для него какого-либо правового основания.
«Я считаю себя мэром Стамбула», - заявил оппозиционный деятель.
Ранее Народно-республиканская партия обратилась в ЦИК Турции для отмены решения о проведении повторных выборов в Стамбуле.
ЦИК Турции несколько дней назад отменила итоги состоявшихся 31 марта выборов мэра Стамбула и назначила новые выборы мэра на 23 июня.