Թրամփը հանձնարարել է Չինաստանից ապրանքների նկատմամբ նոր մաքսատուրքեր սահմանել
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հանձնարարել է Չինաստանից ապրանքների վրա նկատմամբ 300 մլրդ դոլարի մաքսատուրքեր սահմանել: Այս մասին հայտարարել է առևտրային բանակցություններում Միացյալ նահանգների ներկայացուցիչ Ռոբերթ Լայթհայզերը։
«Թրամփը հրամայել է Չինաստանից ներկրվող գրեթե բոլոր ապրանքների նկատմամբ սկսել մաքսատուրքերի բարձրացման գործընթացը։ Ներկրման արժեքը 300 մլրդ դոլար է գնահատվում», - ասել է ԱՄՆ ներկայացուցիչը:
Ուրբաթ հաղորդվել էր, որ 200 մլրդ դոլար արժողությամբ չինական ապրանքների մաքսատուրքերը 10 տոկոսից մինչև 25 տոկոս բարձրացնելու վերաբերյալ ամերիկյան վարչակազմի որոշումն ուժի մեջ է մտել:

Trump orders to raise tariffs on $300 bln worth of Chinese goods
US President Donald Trump has requested introducing tariffs on another $300 bln worth of Chinese goods, the Office of the US Trade Representative Robert Lighthizer said in a statement on Friday.
"Earlier today, at the direction of the President, the United States increased the level of tariffs from 10% to 25% on approximately $200 billion worth of Chinese imports. The President also ordered us to begin the process of raising tariffs on essentially all remaining imports from China, which are valued at approximately $300 billion," the statement said.
The details regarding tariffs will be made public on Monday.
On Friday, Trump announced that the US and China intended to pursue the talks despite the fact that the American side introduced tariffs on Chinese goods. President noted that those tariffs "may or may not be removed depending on what happens with respect to future negotiations.".