Մեր բանակը Ադրբեջանին ստիպեց գնալ հրադադարի պայմանագրի. Վաղարշակ Հարությունյան
Մենք զինադադարի կնքման օրը համարում ենք մայիսի 12-ը, բայց դա երկար գործընթաց է եղել, այսօր տեղի ուենցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց ԵԿՄ վարչության փոխնախագահ, ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Վաղարշակ Հարությունյանը։
«Հիմնական նիստը եղել է մայիսի 16-ին, որտեղ առաջին անգամ ֆիքսվել է շփման գիծը։ Սա կարևորագույն խնդիր է։ Մյուս օրը սկսեցինք զորքերի տեղաշարժը որոշել։ Ադրբեջանը չէր համաձայնում, որ լինեին միայն ռուսական զորքերը և դիտորդները։ Իրենք առաջարկ արեցին,  որ 10 օր հետո զորքերը մտնեն Ղարաբաղի 1988 թվականի սահմաններ։ Ադրբեջանցիները նպատակ ունեին, և մենք դա պետք է գիտակցեինք։ Իրենք գնացել էին հրադադրի, որպեսզի այս պայմանագրի միջոցով լուծեն ազատագրված տարածքների հարցը։ Թե ոնց եղավ, որ դա չեղավ, դեռ չեմ ասի։ Ժամանակը գա, կպատմեմ», - մանրամասնեց բանախոսը։
Ադրբեջանի նմանօրինակ վարքը պաշտպանության նախկին նախարարը տակտիկական հնարք որակեց՝ ժամանակ շահելու համար։
«Երբ դեկտեմբերի 17-ին իրենք սկսեցին հարձակումը, մենք այդ ժամանակ ջարդեցինք իրենց հարվածային ուժերը։ Մեր բանակը Ադրբեջանին ստիպեց գնալ հրադադարի պայմանագրի։ Իրենք լրջագույն վախեր ունեին, որ մենք առաջ կգնայինք Միրբաշիրի ուղղությամբ», - նշեց պաշտպանության նախկին նախարարը։

We consider May 12 to be the day of signing ceasefire regime but in reality it was a long lasting process, deputy head of Yerkrapah Volunteer Union, former defense minister Vagharshak Harutyunyan said at a news conference today.
“The key session was held on May 16 where for the first time the contact line was fixed. This is the most important issue. On the next day we started determining the move of the troops. Azerbaijan did not give its consent for only Russian troops and observers. They proposed that after ten days the troops enter the Karabakh borders of 1988. The Azerbaijanis had ambitions and we were to realize it. They agreed to ceasefire to solve the issue of liberated territories through the treaty. I will not say how it happened that it did not happen. I will tell it at proper time,” the former official said.
He described Azerbaijan’s behavior as a tactical trick to gain time.
“When on December 17 they launched the attack, we broke their forces. Our army forced Azerbaijan to sign ceasefire treaty. They had serious fears that we would move forward toward Mirbashir,” the ex-deputy minister said.