Մեր բանակը Ադրբեջանին ստիպեց գնալ հրադադարի պայմանագրի. Վաղարշակ Հարությունյան
Մենք զինադադարի կնքման օրը համարում ենք մայիսի 12-ը, բայց դա երկար գործընթաց է եղել, այսօր տեղի ուենցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց ԵԿՄ վարչության փոխնախագահ, ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Վաղարշակ Հարությունյանը։
«Հիմնական նիստը եղել է մայիսի 16-ին, որտեղ առաջին անգամ ֆիքսվել է շփման գիծը։ Սա կարևորագույն խնդիր է։ Մյուս օրը սկսեցինք զորքերի տեղաշարժը որոշել։ Ադրբեջանը չէր համաձայնում, որ լինեին միայն ռուսական զորքերը և դիտորդները։ Իրենք առաջարկ արեցին,  որ 10 օր հետո զորքերը մտնեն Ղարաբաղի 1988 թվականի սահմաններ։ Ադրբեջանցիները նպատակ ունեին, և մենք դա պետք է գիտակցեինք։ Իրենք գնացել էին հրադադրի, որպեսզի այս պայմանագրի միջոցով լուծեն ազատագրված տարածքների հարցը։ Թե ոնց եղավ, որ դա չեղավ, դեռ չեմ ասի։ Ժամանակը գա, կպատմեմ», - մանրամասնեց բանախոսը։
Ադրբեջանի նմանօրինակ վարքը պաշտպանության նախկին նախարարը տակտիկական հնարք որակեց՝ ժամանակ շահելու համար։
«Երբ դեկտեմբերի 17-ին իրենք սկսեցին հարձակումը, մենք այդ ժամանակ ջարդեցինք իրենց հարվածային ուժերը։ Մեր բանակը Ադրբեջանին ստիպեց գնալ հրադադարի պայմանագրի։ Իրենք լրջագույն վախեր ունեին, որ մենք առաջ կգնայինք Միրբաշիրի ուղղությամբ», - նշեց պաշտպանության նախկին նախարարը։

Наша армия принудила Азербайджан пойти на соглашение о перемирии – Вагаршак Арутюнян
«Мы считаем днем заключения перемирия 12 мая, однако это был долгий процесс», - заявил сегодня в ходе встречи с журналистами заместитель председателя правления Союза добровольцев «Еркрапа», экс-министр обороны Армении Вагаршак Арутюнян.
«Основное заседание прошло 16 мая, на нем была зафиксирована линия соприкосновения. Это важнейший вопрос. На следующий день мы начали решать передвижение войск. Азербайджан не соглашался, чтобы присутствовали только российские войска и наблюдатели. Они предложили, чтобы через 10 дней войска вошли в границы Карабаха 1988 года. У азербайджанцев была своя цель, и мы осознавали это. Они пошли на перемирие, чтобы с помощью этого договора решить вопрос освобожденных территорий. Как случилось, что этого не произошло, пока не скажу. Скажу об этом, когда придет время», - уточнил Вагаршак Арутюнян.
Экс-министр обороны отметил, что считает подобное поведение Азербайджана тактическим трюком, чтобы выиграть время.
«Когда они начали нападение 17 декабря, мы разбили их наступательные силы. Наша армия принудила Азербайджан пойти на соглашение о перемирии. У них были серьезнейшие страхи в связи с тем, что мы начнем продвигаться в направлении Мирбашира», - отметил экс-министр обороны.