Ինչպե՞ս կարող է Ռուսաստանի դրոշն այրած մարդը Հայաստանում բարձր պաշտոն ստանալ. Էդմոն Մարուքյանը դիմել է իշխանական գործընկերներին
13/05/2019 10:51
Ազգային ժողովի «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը անդրադարձել է Արագածոտնի մարզպետ Դավիթ Գևորգյանի կողմից նախկինում Ռուսաստանի դրոշը այրելու մասին տեղեկություններին.
«Օրեր առաջ մամուլում նյութեր տարածվեցին, որ Արագածոտնի մարզպետը ժամանակին մասնակցել է մի ակցիայի, որտեղ փորձել են այրել ՌԴ դրոշը, բայց ոստիկանները թույլ չեն տվել անել դա, որից հետո մեր այսօրվա մարզպետը տրորել է ՌԴ դրոշը:
Կարծում եմ՝ կարող են լինել քաղաքացիներ, ովքեր ունեն դիրքորոշում որևէ երկրի դեմ և դա արտահայտում են այդ երկրի դրոշն այրելով կամ տրորելով, բայց որևէ կերպ չեմ կարող հասկանալ թե այդպիսի մարդն ինչպե՞ս կարող է Հայաստանում բարձրաստիճան պաշտոն ստանալ, այն է՝ մարզպետի կարգավիճակ, այն դեպքում, որ իշխանություններն աշխատում են, որ ՌԴ-ի հետ «փայլուն» հարաբերություններ ունենանք:
Այսինքն մի կողմից սպասում ենք ՌԴ-ից մատակարարվող Սու 30-ՍՄ-ներին և հայտարարում, որ մենք ռազմավարական գործընկերներ ենք, բանակցում ենք, որ ՀՀ վարորդական իրավունքը հավաստող փաստաթուղթը ճանաչվի ՌԴ-ում, ինչն այդպես էլ չի ստացվում, ու մյուս կողմից նման մարդուն բարձր պաշտոն ենք տալիս:
Հետաքրքիր է, այդ պաշտոնին նշանակելիս ՀՀ կառավարությունն իմացե՞լ է Արագածոտնի մարզպետի քաղաքական հայացքների մասին և ինչպե՞ս են պատկերացնում համատեղել ՌԴ-ի հետ «փայլուն» հարաբերության ձգտումն ու նման մարզպետ ունենալը:

Как может быть назначен на высокую должность человек, сжегший флаг РФ – Эдмон Марукян обратился к коллегам из правящей партии
Руководитель парламентской фракции «Светлая Армения» Эдмон Марукян обратился к сведениям о том, что губернатор Арагацотнской области Давид Геворкян в прошлом пытался сжечь флаг России.
Несколько дней назад в СМИ распространились материалы о том, что губернатор Арагацотна в свое время участвовал в акции, в ходе которой пытались сжечь флаг РФ, однако полицейские не позволили сделать этого, после чего наш нынешний губернатор растоптал его.
«Считаю, что могут быть граждане, которые выражают свою позицию против какой-либо страны, сжигая или растаптывая флаг этой страны, но не могу никак понять, как подобный человек может получить в Армении высокую должность, причем статус губернатора. В том случае, когда власти работают над тем, чтобы иметь «блестящие» отношения с Россией.
То есть, с одной стороны, они ждут поставки истребителей СУ 30-СМ из России и заявляют, что мы – стратегические союзники, ведут переговоры, чтобы армянские водительские удостоверения были признаны в РФ, что так и не удается, а с другой стороны – назначают подобного человека на высокую должность.
Интересно, знало ли правительство о политических взглядах губернатора Арагацотна во время назначения на этот пост и как намерено совмещать стремления к установлению «блестящих» отношений с РФ и наличие подобного губернатора.