Քոչարյանի պաշտպանական խումբն ինքնաբացարկի միջնորդություն է ներկայացրել դատավոր Դավիթ Գրիգորյանին
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների նստավայում՝ դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի նախագահությամբ, շարունակվում է Մարտի 1-ի գործով մեղադրյալ ՀՀ 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի կալանքի հարցով նախնական դատական նիստը։ Քիչ առաջ Քոչարյանի պաշտպանական խումբը դատավոր Դավիթ Գրիգորյանին ինքնաբացարկ հայտնելու միջնորդություն ներկայացրեց։
Մինչ այդ, նկատենք, որ դատավորը 40 րոպե ժամանակ էր տրամադրել պաշտպանական կողմին՝ դատավորին ինքնաբացարկ հայտնելու միջնորդությունը պատրաստելու համար։
Քոչարյանի փաստաբան Հայկ Ալումյանը՝ ներկայացնելով միջնորդությունը, հայտարարեց, որ դատավորը դատավարության կողմերի միջև հավասարություն չի ապահովում։ Ըստ փաստաբանի, դատավորին ինքնաբացարկ հայտնելու հիմքն այն է, որ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը, որը այս գործի կողմ է հանդիսանում, նիստերի դահլիճ է մտել դատավորի համար նախատեսված մուտքով։
Նկատենք, որ Մարտի 1-ի մեծածավալ քրեական գործը մայիսի 7-ին էր մակագրվել դատավոր Դավիթ Գրիգորյանին, որից 6 օր անց որոշվեց անցկացնել նախնական դատական նիստ։
«Մեր հարցին ի պատասխան դատավորն, ըստ էության, չժխտեց, որ ծանոթ չէ քրեական գործի նյութերին»,- ընդգծեց Ալումյանը։
Ինքնաբացարկի մյուս՝ երրորդ հիմքն այն էր, որ Դավիթ Գրիգորյանի հարցը գտնվում է Բարձրագույն Դատական խորհրդի նիստի օրակարգում, հետևաբար այդ հանգամանքը կարող է խոչընդոտ հանդիսանալ դատավորի անկախության հարցում։
Նկատենք, որ դեռ ամիսներ առաջ Դավիթ Գրիգորյանը հրաժարվել էր քննել Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցը փոխելու մասին միջնորդությունը։
Այսօր արդեն ԲԴԽ-ն որոշեց կարգապահական վարույթ հարուցել դատավորի նկատմամբ՝ նրան հայտարարելով նախազգուշացում։
Մեղադրող դատախազներն առարկեցին պաշտպանների ներկայացրած միջնորդությանը և դրանում նշված հիմքերը համարեցին անհիմն։
Ավելին՝ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը դրանք որակեց «երևակայական հիմնավորումներ»։
Դատական նիստին բացի Քոչարյանի պաշտպաններից ու դատախզներից՝ ՀՀ գլխավոր դատախազի գլխավորությամբ, ներկա են նաև Յուրի Խաչատուրովի պաշտպան Միհրան Պողոսյանը ու Մարտի 1-ի գործով տուժողների իրավահաջորդների ներկայացուցիչ Վահե Գրիգորյանը։
Վահե Գրիգորյանը դիրքորոշում էր հայտնել դատավորին ինքնաբացարկ հայտնելու մասին պաշտպանների միջնորդության կապակցությամբ, և Քոչարյանի փաստաբան Հայկ Ալումյանը դատարանից փորձեց պարզել՝ ինչո՞ւ է Վահե Գրիգորյանը դիրքորոշում հայտնում, եթե կալանքի գործով նիստում ինքը որևէ կողմ չի ներկայացնում։
«Դատական նիստին բացի Ռոբերտ Քոչարյանից, նրա պաշտպաններից և դատախազներից որևէ անձ կողմ չի հանդիսանում», - հայտարարեց դատավոր Դավիթ Գրիգորյանն՝ ընդգծելով, որ դատական նիստը դռնբաց է և բոլորը կարող են մասնակցել նիստին, բայց դիրքորոշում չեն կարող հայտնել։
Մեղադրանքի կողմից դատարանում ներկա է դատախազական չորս հոգանոց խումբը՝ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի նախագահությամբ։
Նշենք, որ այս ընթացքում դահլիճում գտնվող Քոչարյանի համակիրները վանկարկում են «Դատախա՛զ, քեզ չենք վստահում», «Ազատություն նախագահին»։
Պարբերաբար լարված իրավիճակ է առաջանում դատական նիստերի դահլիճում, որը լեփ-լեցուն է։ Նույնիսկ մի պահ քաղաքացիների միջև հրմշտոց առաջացավ։

Защита Кочаряна подала ходатайство об отводе судьи Давида Григоряна
В суде общей юрисдикции города Еревана (резиденция административного района Аван и Нор Норк) продолжается первое судебное заседание по уголовному делу 1 марта под председательством судьи Давида Григоряна. Немногим ранее команда защиты второго президента Армении Роберта Кочаряна представила ходатайство об отводе судьи.
До этого судья предоставил 40 минут стороне защиты, чтобы подготовить ходатайство о самоотводе.
Адвокат Айк Алумян, представляя ходатайство, заявил, что судья не обеспечивает равенство между сторонами. По словам адвоката, генеральный прокурор Армении Артур Давтян, который является стороной этого дела, вошел в зал суда через предусмотренный для судьи служебный вход.
Затем, представив второе основание для самоотвода судьи, адвокат Айк Алумян заявил, что с помощью заданных на сегодняшнем судебном заседании вопросов смог понять, что судья за столь короткое время не мог ознакомиться с таким большим объемом материалов уголовного дела.
Отметим, что уголовное дело 1 марта было направлено судье Давиду Григоряну 7 мая, спустя 6 дней после этого было решено провести предварительное заседание.
«В ответ на наш вопрос судья, по сути, не опроверг, что незнаком с материалами судебного дела», - сказал Айк Алумян.
Третьим основанием для самоотвода судьи стал тот факт, что вопрос Давида Григоряна находится на повестке заседания Высшего судебного совета, следовательно, это обстоятельство может стать препятствием в вопросе независимости судьи.
Отметим, что еще несколько месяцев назад Давид Григорян отказался от рассмотрения ходатайства об изменении меры пресечения в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна.
Высший судебный совет уже сегодня возбудил дисциплинарное производство в отношении судьи, объявив ему предупреждение. Его имя на шесть месяцев снято из списка распределения дел.
На судебном заседании кроме адвокатов Роберта Кочаряна и прокуроров присутствовал также адвокат Юрия Хачатурова Мигран Погосян и представитель правопреемников пострадавших по делу 1 марта Ваге Григорян.
Ваге Григорян выразил свою позицию в связи с поданным адвокатами ходатайством об отводе судьи, и Айк Алумян попытался уточнить у суда, по какому праву Ваге Григорян выражает позицию, если на заседании по рассмотрению меры пресечения не представляет какую-либо сторону.
«На судебном заседании кроме Роберта Кочаряна, его защитников и прокуроров никто не является стороной», - заявил судья Давид Григорян, подчеркнув, что судебное заседание проходит в открытом режиме и все могут в нем участвовать, однако выражать позицию не могут .
Отметим, что в зале заседаний находятся также поддерживающие обвинение прокуроры Карен Бишарян, Петрос Петросян и Геворк Багдасарян во главе с генпрокурором Артуром Давтяном.
Присутствующие в зале заседания сторонники Роберта Кочаряна все это время кричат: «Прокурор, мы не доверяем тебе!», «Свободу Роберту Кочаряну!».
Зал суда полностью заполнен и здесь периодически накаляется обстановка. В какой-то момент между гражданами началась потасовка.