Բակո Սահակյանը և Արկադի Ղուկասյանը, հնարավոր է, ներկայանան դատարան. Նրանք դարձյալ երաշխավորել են Քոչարյանի ազատության համար
14/05/2019 15:43
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում շարունակվող ՀՀ 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի հարցի քննության ժամանակ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական խմբի անդամ, փաստաբան Հովհաննես Խուդոյանը դատարանում ընթերցեց Քոչարյանին կալանքից ազատելու վերաբերյալ Արցախի նախկին նախագահ Արկադի Ղուկասյանի ու գործող նախագահ Բակո Սահակյանի երաշխավորական նամակը:
«Երաշխավորում ենք, որ Արցախի Հանրապետության առաջին և ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումը դադարեցնելու դեպքում՝ վերջինս կդրսևորի պատշաճ վարքագիծ, չի խոչընդոտի գործի քննությանը, չի խուսափի վարույթ իրականացնող մարմին ներկայանալուց, չի կատարի Քրեական օրենսգրքով չթույլատրված արարք: Խնդրում ենք խափանման միջոց կալանավորումը փոխարինել ազատությունից չզրկելու հետ կապված խափանման միջոցով»,- ներկայացրեց փաստաբանը։
Դատավոր Դավիթ Գրիգորյանը հայտարարեց, որ երաշխավորություն ներկայացնող անձինք, ըստ օրենքի, պետք է ներկայանան դատարան ու պնդեն իրենց երախավորությունը։
Ի պատասխան, Խուդոյանը դատարանից ժամանակ խնդրեց պարզելու՝ արդյոք Արկադի Ղուկասյանը և Բակո Սահակյանը կարո՞ղ են այսօր ներկայանալ դատարան։

Bako Sahakyan, Arkady Ghoukasyan to be invited to court to reaffirm guarantees for Kocharyan’s release
14/05/2019 15:59
Hovhannes Khudoyan, lawyer of Armenia’s second president Robert Kocharyan recited today at the court the letter of guarantee of the Artsakh president Bako Sahakyan and second president Arkady Ghoukasyan requesting to release Robert Kocharyan under their personal guarantees.
“We guarantee that in case of release of Artsakh’s first and Armenia’s second president Robert Kocharyan the latter will display proper behavior, will not impede the examination of the case, will not avoid from being summoned up to investigative body, will not undertake any action not allowed by the Criminal Code. Our request is to change the preventive measure,” the lawyer recited the letter.
Judge Davit Grigoryan stated that people who express readiness to stand as guarantors, according to the law, must be invited to the court and claim their guarantees.
In response, Khudoyan asked the court to provide time to find out whether Arkady Ghoukasyan and Bako Sahakyan may attend the court hearing.