Պնդում ենք, որ Մարտի 1-ին զոհված 10 անձանց մահվան հանգամանքները պետք է քննվեն ու պարզվեն. Հայկ Ալումյան (Տեսանյութ)
14/05/2019 19:26
Ոչ մեկն իրավունք չունի հայտարարելու, թե Մարտի 1-ի գործն ամբողջությամբ բացահայտված է, մինչև բոլոր մահերը պարզված չլինեն, այսօր Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց ՀՀ 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական խմբի անդամ, փաստաբան Հայկ Ալումյանը:
Նրա խոսքով, իրենք այն քչերից են, որ պնդում են՝ 2008-ի Մարտի 1-ին զոհված 10 անձանց մահվան հանգամանքները պետք է քննվեն ու պարզվեն:
«Չերեմուխայի արդյունքում մարդիկ ստացել են վնասվածքներ, և նաև զոհվածներ են եղել, բայց երբ մենք խոսում ենք ուժի անհամաչափ կիրառման մասին, մենք խոսում ենք հետևյալի մասին՝ ի՞նչ է հրահանգվել, ինչպիսի՞ ուժի կիրառման մասին է եղել հրահանգը, և արդյոք այդ հրահանգը եղե՞լ է համաչափ ստեղծված իրավիճակին, թե՞ ոչ։ Այդ առումով մինչ հիմա հայտնի չէ՝ այս զոհվածների մահվան համար մեղավորներն ովքեր են, ո՞ր կողմից են եղել այդ կրակոցները:
Բացի չերեմուխայից մահացած անձանցից՝ մնացածի մահվան հանգամանքներն ընդհանրապես որևէ չափով պարզված չեն։ Պարզված չէ, թե որ կողմից է այդ մահը պատճառվել: Մենք ասում ենք՝ ո՞նց կարելի է ասել, որ պետությունը կիրառել է անհամաչափ ուժ այն դեպքում, երբ 187 մարմնական վնասվածք ստացած ոստիկաններ են եղել և 32 քաղաքացիներ», - ասաց նա:
Լրագրողը հետաքրքրվեց՝ ի՞նչ է կարծում, նիստը նախագահող դատավոր Դավիթ Գրիգորյանը արդյոք կաշկանդվա՞ծ է, ինչին Ալումյանն արձագանքեց.
«Իսկ դուք հիմա պատկերացրեք, որ այն դատավոր Հրաչին մեկը հարցներ՝ «մեկը քեզ վրա ճնշում գործադրե՞լ է, թե՞ ոչ», իհարկե, նա ասելու էր` ոչ: Այն դատավորը, որի նկատմամբ ճնշում է գործադրվում, ամենաքիչն է հակված ասելու, որ իր նկատմամբ ճնշում է գործադրվում»:
Փաստաբանի ներկայացմամբ, եթե անգամ դատավորին առանձնահատուկ ոչ մեկը ոչ մի բան ասած չլինի, հնարավոր չէ, որ այդ մարդն իր վրա ճնշում չզգա ստեղծված իրավիճակից:
«Ճնշված զգալու վառ ապացույց է, թե քանի դատավոր է կարողացել այս գործն ինքնաբացարկով իր վրայից գցել ու գցել է», - ասաց փաստաբանը։

Мы утверждаем, что обстоятельства смерти 10 погибших 1 марта должны быть расследованы и выяснены – Айк Алумян
Никто не имеет права утверждать, что дело 1 марта полностью раскрыто, пока не будут выяснены обстоятельства смерти всех погибших, заявил сегодня адвокат второго президента Армении Роберта Кочаряна журналистам после судебного заседания в суде общей юрисдикции Еревана.
По словам адвоката, они утверждают, что обстоятельства смерти 10 погибших в ходе событий 1-2 марта 2008 года должны быть расследованы и выяснены.
«Люди получили ранения в результате применения "Черемухи", были также жертвы, но когда мы говорим о применении несоразмерной силы, мы говорим о следующем – какой был дан инструктаж, о применении какой-силы была инструкция, и была ли эта инструкция соразмерной создавшейся ситуации, или нет. В этом смысле до сих пор неизвестно, кто виновен в смерти этих погибших, с какой стороны были выстрелы? Кроме людей, погибших от "Черемухи", обстоятельства смерти остальных вообще не выяснены хоть как-то. Не выявлено, с какой стороны была причинена смерть. Мы говорим: как можно заявлять о том, что государство применило несоразмерную силу в том случае, когда было 187 получивших телесные повреждения полицейских и 32 гражданина», - сказал адвокат.
На вопрос журналистов, считает ли он, что председательствующий судья Давид Григорян скован в своих действиях, Айк Алумян ответил:
«А вы сейчас представьте, что кто-то спросил бы того судью Грача: «кто-то оказывает давление на тебя или нет», конечно он ответил бы, что нет. Судья, в отношении которого оказывается давление, меньше всего склонен говорить о том, что в его отношении оказывается давление».
Адвокат отметил, что если даже судье никто особенный ничего не сказал, невозможно, чтобы этот человек не чувствовал на себе давление в создавшейся ситуации.
«Ярким доказательством этого давления является то, сколько судей, заявив самоотвод, смогли "скинуть" с себя это дело», - сказал адвокат.