«Առանց Լեռնային Ղարաբաղի հնարավոր չէ հարցի իրական կարգավորում». Փաշինյանն ու Ալիևը կարճ զրուցել են
Հնարավոր չէ լուծել որևէ հակամարտություն՝ կենտրոնանալով միայն ներգրավված կողմերից մեկի հետաքրքրությունների վրա, որովհետև կարծում եմ, որ ԼՂ հակամարտության կարգավորման ամենակարևոր խոչընդոտը Ադրբեջանի դիրքորոշումն է՝ չերկխոսել Ղարաբաղի հետ, այս մասին Բրյուսելում հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Ճշմարտությունն այն է, որ այս հակամարտությունը երեք կողմ ունի՝ Ադրբեջան, Լեռնային Ղարաբաղ և Հայաստան։ Մենք կարծում ենք, որ շատ կարևոր է ունենալ բանակցային պատշաճ շրջանակ, որ հնարավոր լինի լուծել այս հակամարտությունը»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Հարցին, թե հանդիպել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ, Փաշինյանն ասել է, որ շատ կարճ զրույց է ունեցել Ադրբեջանի նախագահի հետ:
«Շատ կարճ զրույց էր ընթացիկ իրավիճակի մասին, բայց վստահ եմ որ բանակցությունները շարունակվելու են, շատ կարևոր է, որ Լեռնային Ղարաբաղը վերադառնա բանակցային սեղանի շուրջ, սա շատ կարևոր է: Առանց Լեռնային Ղարաբաղի՝ հնարավոր չէ հարցի իրական կարգավորում», - ասել էՓաշինյանը:

Without Nagorno Karabakh real settlement of the conflict impossible: Armenia’s PM
It is impossible to settle any conflict focusing on the interests of only one side only, Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan stated in Brussels, adding that the main impediment to it is Azerbaijan’s position.
“The truth is that the conflict has three parties – Azerbaijan, Nagorno Karabakh and Armenia. We think that it is very important to have proper circle of negotiations to be able to settle the conflict,” Pashinyan said.
Asked whether he met with Azerbaijani president Ilham Aliyev, Pashinyan said he had a short conversation with the Azerbaijani president.
“It was a very short conversation about the existing situation, but I am sure that the negotiations will continue. It is very important for Nagorno Karabakh to return to the table of negotiations. Without Nagorno Karabakh it is impossible to reach real settlement of the issue,” Pashinyan said.