Վլադիմիր Կարապետյանը մանրամասներ է ներկայացրել Փաշինյան-Ալիև շփումից
ՀՀ վարչապետի մամուլի քարտուղար Վլադիմիր Կարապետյանը մանրամասներ է հաղորդել Բրյուսելում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ու Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ոչ պաշտոնական շփումից։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, Վլադիմիր Կարապետյանը նշել է, որ կողմերը մտքեր են փոխանակել ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ։
«Ասեմ, որ դա պաշտոնական միջոցառում էր, որը կազմակերպվել էր ի պատիվ Արևելյան գործընկերության երկրների։ Այո՛, մի սեղանի շուրջ էին գտնվում ՀՀ վարչապետն ու Ադրբեջանի նախագահը։ Տեղի է ունեցել կարճ շփում, քննարկել են ստեղծված իրավիճակը շփման գծում։ Այսինքն՝ մտքերի փոխանակում իրավիճակի վերաբերյալ», - ասաց Վլադիմիր Կարապետյանը։
Հարցին՝ անդրադարձ եղե՞լ է սահմանային վերջին դեպքերին, Վլադիմիր Կարապետյանը պատասխանեց՝ «մտահոգությունը փոխանցվել է»։
Հիշեցնենք, որ Բրյուսելում Արևելյան գործընկերության տասնամյակի առթիվ տրվել է պաշտոնական ընթրիք՝ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկի անունից, որին ներկա է եղել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev have discussed the existing situation at the NK Line of Contact during their brief unofficial meeting in Brussels, Pashinyan’s spokesperson Vladimir Karapetyan told Armenpress.
“It was an official event that was organized in honor of Eastern Partnership countries. Yes, the Armenian Prime Minister and the Azerbaijani president were seated at the same table. A brief conversation took place, they discussed the situation that has been created at the Line of Contact. Meaning, an exchange of ideas about the situation,” Karapetyan said, indicating the unofficial nature of the conversation.
Asked whether or not the latest cross-border Azerbaijani shootings were addressed, Karapetyan said “the concern has been conveyed”.
On May 4, an Artsakh soldier was critically wounded when Azerbaijani military opened gunfire across the Line of Contact.
Azerbaijani also opened cross-border gunfire into Armenia earlier on April 30, wounding an on-duty soldier in Tavush Province.