Հայ-ռուսական հարաբերությունները չեն կարող հետ պահել և հետ չեն պահում ՀՀ-ին ԱՄՆ-ի հետ փոխշահավետ հարաբերություններ ձևավորելուց. ԱՄՆ դեսպան
15/05/2019 17:07
Մենք հասկանում և արժևորում ենք Հայաստանի երկկողմ և բազմակողմ միջազգային հարաբերությունների լայն տիրույթը, ՀՀ-ում իր գործունեության ծրագրերն ու ուղեգծերը ներկայացնելու ժամանակ հայտարարեց ՀՀ-ում ԱՄՆ դեպսան Լին Թրեյսին:
«Հայաստանը՝ որպես ինքնիշխան, ժողովրդավար պետություն, դրանց ընտրությունը կատարում է իր սեփական ազգային շահերի հիման վրա: Մենք նաև գիտակցում ենք, որ աշխարհագրական ու պատմական իրողություններից ելնելով Հայաստանն ամուր կապեր ունի Ռուսաստանի հետ: Սակայն, կարծում եմ, որ Հայաստանում շատերը կհամաձայնեն ինձ հետ, որ հայ-ռուսական հարաբերությունները չեն կարող հետ պահել և հետ չեն պահում Հայաստանին Միացյալ Նահանգների, Եվրամիության և այլ հնարավոր գործընկերների հետ ամուր ու փոխշահավետ հարաբերություններ ձևավորելուց: Ու, թեպետ Հայաստանն աշխարհագրությամբ ու պատմությամբ կապված է Ռուսաստանի հետ, սակայն արժեքներով դուք կապված եք Արևմուտքին: Այս հարաբերությունները մեկը մյուսին չեն բացառում», - ընդգծեց դեսպանը:
Լին Թրեյսին նկատեց՝ արտաքին հարաբերություններում խաղացողներից մեկի առավելությունը չի նշանակում մյուսի պարտություն:

Armenia-Russia relationship does not preclude Armenia from pursuing mutually beneficial relations with the United States: Ambassador
15/05/2019 17:30
We understand and appreciate that Armenia has a plethora of bilateral and multilateral international relationships, U.S. Ambassador to Armenia Lynne Tracy stated today.
“Armenia, as a sovereign, democratic country, makes choices according to its own national interest.  We also understand that as a reality of geography and history, Armenia maintains strong ties to Russia.  But I think most Armenians agree with me that the Armenia-Russia relationship should not and does not preclude Armenia from also pursuing strong, mutually beneficial relations with the United States, the European Union, and other potential partners.  And while Armenia’s geography and history link it to Russia, your values connect you to the West.  These relationships are not mutually exclusive.  Foreign affairs is not a zero-sum game.
So just as we seek to strengthen coordination and cooperation with our European allies, we will continue to work with Russia on issues of common interest, including working together toward a resolution to the Nagorno-Karabakh conflict under the auspices of the OSCE Minsk Group format,” the Ambassador stressed.