Դրան պետք է վերաբերվենք որպես զուտ մարդասիրական, գործընկերային և ընկերային հարաբերությունների արդյունքի. Ղուլյանը՝ Քոչարյանի գործով ԱՀ նախագահների դիմումի մասին
15/05/2019 14:00
Այս հարցով յուրաքանչյուր նոր մեկնաբանություն կարող է հակասությունների առիթ դառնալ, ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց Արցախի Հանրապետության ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը՝ անդրադառնալով ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի կալանքը փոխելու մասին Արցախի Հանրապետության երկու նախագահների դիմումին՝ ուղղված ՀՀ դատախազին:
«Կարծում եմ՝ այն ինչ արդեն ասվել է, այն, ինչ ներկայացվել է, բավարար է հասկանալու համար, որ խոսքը ոչ թե դատավարության վրա որևէ ազդեցություն ունենալու, այլ կալանքը փոխելու հարցին է վերաբերում: Ուզում եմ, որպեսզի դրան վերաբերվենք որպես զուտ մարդասիրական, գործընկերային և ընկերային հարաբերությունների արդյունքի», - ասաց Ղուլյանը:
Արցախի գործող ու նախկին նախագահները դիմել էին Գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանին՝ խնդրելով փոխել ՀՀ 2-րդ նախագահ, Արցախի նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոց կալանքը:

Artsakh’s presidents letter not aimed at influencing on the trial, just a result of humane, friendly relations: Artsakh NA speaker
15/05/2019 15:30
Any comment on the guarantee letter of Artsakh’s incumbent president Bako Sahakyan and Artsakh’s second president Arkady Ghoukasyan may become a reason of contradictions, Artsakh’s NA speaker Ashot Ghulyan said today, referring to the letter sent to Armenia’s Attorney General on changing preventive measure of Robert Kocharyan.
“I think what has already been said, what has already been presented is enough to understand that it is not an attempt to institute influence on the trial, it just relates to changing the arrest as preventive measure,” Ghulyan said, adding that it is necessary to treat it as a result of humane and friendly relations.