Եթե Տավուշում կառուցվում է շենք, այն պիտի ունենա ապաստարան. Մարզպետ
Անվտանգությունը մեր համար մեկ առաջնահերթությունն  է, այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Տավուշի մարզպետ Հայկ Չոբանյանը։
«Որովհետև ցանկացած պահին կարող է մեր  տարածաշրջանում իրավիճակ փոխվել ու կարող է փոխվել շատ կտրուկ: Դա կարող է ուղղակի հարված լինել մեր հայրենիքի համար», - ասաց նա։
Մարզպետի խոսքով՝ ցանկացած ծրագիր, ցանկացած նախաձեռնություն, ցանկացած  ներդրում ու ներգործություն իրենք դիտարկում են այդ պրիզմայով։
«Եթե կառուցվում է շենք, պիտի ունենա ապաստարան, եթե ստեղծվում են մեխանիզմներ, այդ մեխանիզմները պետք է աշխատեն նաև պատերազմական կամ արտակարգ իրավիճակում, մենք պարտավոր ենք այդպես անել», - ասաց նա։
Հայկ Չոբանյանն ընդգծեց՝ ամեն ինչ անելիս, պետք է անուն լավագույնը։
«Տավուշի անվտանգության ապահովման համար մեկ սկզբունքը լավագույնի սկզբունք է. ոչ թե անել՝ անելու համար, այլ լավագույնը ունենալու համար՝ առանց որևէ սահմանափակման», - նշեց մարզպետը։
Հայկ Չոբայնան ասաց, որ առաջիկա մեկ-երկու ամիսների ընթացքում կգործարկվի նաև Տավուշի ռադիոն ու հեռաստատեսությունը։
«Սա ես շատ կարևորում եմ մեր անվտանգության տեսանկույնից, որովհետև իրազեկումն ու իրազեկված լինելն անվտանգության հաջորդ բաղադրիչն է։ Դրա համար մենք բոլոր ծրագրերը վերնագրել ենք նաև «Դիմակայուն Տավուշ» ու սա է մեր հաջորդ ուղերձը բոլորին, ովքեր ապրում են այստեղ ու ցանկանում են ապրել, գործել Տավուշում», - ասաց Հ. Չոբանյանը։

Безопасность для нас главный приоритет – губернатор Тавушской области
Безопасность является для нас главным приоритетом, завил сегодня в ходе встречи с журналистами губернатор Тавушской области Армении Айк Чобанян.
«Поскольку ситуация в нашем регионе может измениться в любой момент и измениться очень резко. Это может стать просто ударом для нашей родины», - сказал Айк Чобанян.
По словам губернатора, любую программу, любую инициативу и инвестицию они рассматривают через эту призму.
«Если строится здание, то оно должно иметь бомбоубежище, если создаются механизмы, то они должны работать также в ситуации войны или в чрезвычайной ситуации, мы обязаны так поступать», - заявил губернатор.
Айк Чобанян подчеркнул, что предпринимая какие-то дела, необходимо делать наилучшее.
«Наш главный принцип в вопросе обеспечения безопасности Тавушской области – принцип наилучшего. Во всех делах мы должны стремиться достичь наилучшего результата – без какого-либо ограничения», - отметил он.
Айк Чобанян отметил, что в течение предстоящих одного-двух месяцев в Тавуше будут задействованы радио и телевидение.
«Я придаю этому большую важность с точки зрения безопасности , поскольку информирование и информированность – следующий элемент безопасности. Поэтому мы назвали все программы "Стойкий Тавуш", и это наш следующий посыл всем тем, кто живет здесь, хочет жить и работать в Тавуше», - сказал губернатор.