Երևանաբնակ զինծառայողների ծնողները մեկնեցին սահմանապահ զորամասեր՝ տեսակցության
Երևանի քաղաքապետարանի և ՀՀ ՊՆ համատեղ նախաձեռնությամբ շուրջ 1100 երևանաբնակ զինծառայողների ծնողներ հերթական անգամ հնարավորություն են ստացել այցելելու սահմանամերձ զորամասերում ծառայող իրենց զավակներին:
Ծնողների հետ զրուցել ու բարի ճանապարհ են մաղթել Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը և ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը:
Քաղաքապետ Մարությանը վստահեցրել է, որ ավանդական դարձած, կարևոր ու հաջողված այս նախաձեռնությունը լինելու է շարունակական:
«Շատ լավ ավանդույթ է, որը դրվել է տարիներ առաջ ու այն պետք է շարունակվի և՛ հիմա, և՛ ապագայում, անկախ նրանից` ով է լինելու քաղաքապետը: Սա այն ծրագիրն է, որը չի կարող կանգ առնել: Սա ամենափոքրն է, ինչ կարող է համայնքն անել իր զինվորների ու նրանց ծնողների համար», - ընդգծել է Հայկ Մարությանը:
Նախարար Դավիթ Տոնոյանն իր հերթին կարևորելով ծրագիրը՝ ընդգծել է, որ այն յուրօրինակ ուժ ու վստահություն է տալիս հայրենիքի պաշտպաններին:
«Այս ծրագիրն ամրապնդում է ծնողի և զինծառայողի կապը: Զինվորների բարոյահոգեբանական վիճակը բարձրանում է, տրամադրությունը բարձրանում է, իրենք հասկանում են, որ ուշադրության կենտրոնում են, կարոտը մի քիչ ավելի է պակասում»,- նշել է Դավիթ Տոնոյանը:
Ուղևորության ընթացքում ճանապարհի երկայնքով ծնողների այցի համար տրամադրված բարձրակարգ ավտոբուսներին ուղեկցում են ճանապարհային ոստիկանության մեքենաները, իսկ ավտոբուսներում կան նաև բուժաշխատողներ:

Родители призывников из Еревана навестят своих сыновей в приграничных частях
По инициативе мэрии Еревана и министерства обороны Армении родители около 1100 военнослужащих из Еревана получили возможность посетить своих сыновей, служащих в приграничных воинских частях.
Мэр Еревана Айк Марутян и министр обороны Давид Тоноян пообщались с родителями и пожелали им доброго пути
Мэр Еревана заверил, что эта важная инициатива, ставшая уже традиционной, в дальнейшем также продолжится.
«Это очень хорошая инициатива, начало которой было положено годы назад и она должна продолжаться как сегодня, так и в будущем, независимо от того, кто будет мэром. Это программа, которая не может быть приостановлена. Это самое малое, что может сделать община для своих солдат и их родителей», - сказал Айк Марутян.
Министр обороны Давид Тоноян в свою очередь отметил важность программы, подчеркнув, что она придает защитнику родины необычную силу и уверенность.
«Эта программа закрепляет связь родителей с военнослужащими. Она повышает морально-психологическое состояние военнослужащих, их настроение, они понимают, что находятся в центре внимания и меньше скучают», - отметил Давид Тоноян.
Колонну автобусов с родителями сопровождают полицейские машины, в автобусах есть также медицинские сотрудники.