Ռոբերտ Քոչարյանի համար երաշխավորագիր ներկայացնելը լրացուցիչ լարվածություն առաջացնելու նպատակ չէր հետապնդում. Բակո Սահակյան (Տեսանյութ)
20/05/2019 18:47
Ռոբերտ Քոչարյանի համար երաշխավորագիր ներկայացնելը լրացուցիչ լարվածություն առաջացնելու նպատակ չէր հետապնդում, ՀՀ Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանը։
«Ընդհակառակը, եթե կար լարվածություն, այդ քայլը նպատակ էր հետապնդում թուլացնելու այդ լարվածությունը», - ասաց Արցախի նախագահը։
Բակո Սահակյանն ասաց՝ իրենց միջնորդության մեջ նշված է, որ դա  ՀՀ դատական գործընթացը կասակծի տակ առնելու քայլ չէր։
«Դա ընդամենը խափանման միջոցը վերանայելու նպատակ ուներ», - ասաց նա։
Հարցին՝ Մարտի 1-ին Արցախից զորք եկե՞լ է Հաայստան, Արցախի նախագահը պատասխանեց՝ այդ թեմայով բազմաթիվ հայտարարություններ եղել են։
«ՀՀ հատուկ քննչական ծառայութունը քննչական գործողություններ է իրականացրել ու շարունակում է իրականացնել», - ասաց Բակո  Սահակյանը։
Անդրադառնալով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այսօրվա հայտարարությանը, թե կան ուժեր, ովքեր փորձում են հող հանձնել, պատերազմ հրահրել, Բակո Սահակյանն ասաց՝ եթե կան այդպիսի ուժեր, իրենք պարտավոր են բացահայտել այդպիսի մարդկանց։
«Եթե կան այդպիսի նպատակներ, ես էլ եմ դա որակում որպես դավաճանություն, ես չունեմ այդպիսի տեղեկությոններ», - ավելացրեց Արցախի նախագահը։

Поручительство за Роберта Кочаряна не преследовало цель создать дополнительную напряженность – Бако Саакян
20/05/2019 19:39
Поручительство за Роберта Кочаряна не преследовало цель создать дополнительную напряженность, заявил сегодня президент Республики Арцах Бако Саакян в беседе с журналистами в парламенте Армении.
«Наоборот, если была напряженность, то этот шаг преследовал цель ослабить эту напряженность», - сказал президент Арцаха.
Бако Саакян отметил, что в представленном ими ходатайстве отмечается, что это не является шагом поставить под сомнение судебный процесс в Армении.
«Это преследовало лишь цель пересмотреть меру пресечения», - сказал Бако Саакян.
На вопрос, были ли доставлены 1 марта 2008ь года войска в Армению из Арцаха, президент Республики Арцах заявил, что на эту тему уже сделаны многочисленные заявления.
«Специальная следственная служба Армении осуществила следственные мероприятия и продолжает осуществлять», - сказал Бако Саакян.
Касаясь сегодняшнего заявления премьер-министра Никола Пашиняна о том, что есть силы, которые пытаются сдать территории, спровоцировать войну, Бако Саакян сказал, что если есть подобные силы, то они обязаны выявить таких людей.
«Если есть подобные цели, то я тоже квалифицирую это как предательство, у меня таких сведений нет», - добавил президент Арцаха.