Ադրբեջանի դասախոսությունների կարիքը չունենք. ԱԳՆ խոսնակ
Այն, որ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար նշանակվելու է 2020 թվականի հունվարի 1-ին, և նա լինելու է Բելառուսի թեկնածուն, կարող ենք միայն ենթադրել, բայց ոչ՝ պնդել, քանի որ չկա համապատասխան որոշում, այսօր տեղի ունեցած ճեպազրույցի ժամանակ ասաց ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը։
«Որոշումը կայացվում է միայն կառույցի անդամ երկրների կողմից՝ կոնսենսուսի հիման վրա։ Հաջորդ ռոտացիոն կարգը սկսվում է 2020 թվականի  հունվարի 1-ից։ Ըստ այբբենական կարգի՝ հաջորդը Բելառուսն է, սակայն թե ինչ զարգացումներ կլինեն, քննարկվելու է բիշքեքյան համաժողովի ժամանակ», - ասաց բանախոսը։
Լրագրողներից մեկի խնդրանքով Աննա Նաղդալյանն անդրադարձավ նաև Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովի այն հայտարարութթյանը, որ ժամանակն աշխատում է ընդդեմ «ագրեսոր» Հայաստանի։
«Մենք նման բանավեճի մեջ ներգրավելու անհրաժեշտություն չունենք։ Խաղաղությունն անհրաժեշտ է տարածաշրջանի բոլոր ժողովուրդներին։ Հայաստանն այսօր աշխարհին ներկայանում է որպես ժողովրդավարական երկիր՝ անգամ չլուծված հակամարտության պարագայում։ Արցախի և Հայաստանի անվտանգությունն ապահովված է գործով, և մենք նման դասախոսությունների կարիք՝ ինչն ում է  ձեռնտու, չունենք։ Հակամարտության կարգավորումը ձեռնտու է տարածաշրջանի  բոլոր երկրների, այդ թվում՝ Ադրբեջանի համար», - եզրափակեց Աննա Նաղդալյանը։

Мы не нуждаемся в лекциях Азербайджана – пресс-секретарь МИД
Мы можем предположить, но не утверждать, что с 1 января 2020 года генеральным секретарем ОДКБ будет назначен представитель Беларуси, поскольку нет соответствующего решения, заявила сегодня на брифинге пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян.
«Решения принимаются только государствами-членами и только на основе консенсуса. Следующий ротационный период начинается с 1-го января 2020 года. Согласно алфавитному порядку, Беларусь следующая, однако дальнейшие развития будут обсуждены на заседании в  Бишкеке», - сказала Анна Нагдалян.
Пресс-секретарь МИД обратилась также к заявлению министра иностранных дел Азербайджана Эльмара Мамедъярова в Брюсселе о том, что время не ждет, оно работает против Армении.
«У нас нет необходимости вступать в такую полемику. Мир необходим всем народам региона. Армения сегодня предстает перед миром как демократическая страна – даже в условиях нерешенного конфликта. Безопасность Арцаха и Армении на деле обеспечена, и мы не нуждаемся в подобных лекциях, что и кому выгодно. Урегулирование конфликта выгодно всем странам региона, в том числе и Азербайджану», - заявила Анна Нагдалян.