Եվրախորհրդարանը մտահոգություն է հայտնել դատարաններն արգելափակելու Փաշինյանի կոչի վերաբերյալ
Եվրոպական խորհրդարանի «ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական գործընկերության հանձնաժողովի» պատվիրակության ղեկավար Սաջադ Քարիմը հայտարարություն է տարածել, որում անդրադարձել է Հայաստանում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կոչով մայիսի 20-ին դատարանների մուտքերն արգելափակելուն.
«Մայիսի 18-ին Երևանի դատարաններից մեկը, որպես դատական գործընթացի ելք, որոշում էր կայացրել Հայաստանի պաշտոնաթող նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի փոփոխության վերաբերյալ։ Առանց միջամտության սկզբունքի վերաբերյալ ավելորդ նախապաշարմունքի, մենք ցանկանում ենք մեր մտահոգությունն արտահայտել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից իր աջակիցներին ուղղված կոչի կապակցությամբ՝ մայիսի 20-ին արգելափակել հայաստանյան բոլոր դատարանները։
Մեր մտահոգությունն ենք հայտնում նաև պարտադիր և ընդհանուր «վեթինգի» գաղափարի առնչությամբ, որը պետք է վերաբերի անխտիր բոլոր դատավորներին։ Մենք հասկանում ենք, որ դատավորների քաղաքականացումն էական կարևորություն ունեցող հարց է Հայաստանում, և մենք ապավինում ենք իշխանությունների կոմպետենտությանը, միջազգային գործընկերների աջակցությամբ ընդունելու և իրականացնելու կառուցվածքային անհրաժեշտ բարեփոխումներ, ինչի արդյունքում կերաշխավորվի դատական իշխանության թափանցիկությունն ու արդյունավետությունը՝ զերծ կողմնակի միջամտություններից և վերագտած հավաքը քաղաքացիների շրջանում, ինչը նախապայման է օրենքի իշխանության համար։
Մինչ այդ ամենը, մենք հորդորում ենք պետական բոլոր պաշտոնյաներին ցուցաբերել իմաստնություն և զսպվածություն, ինչպես դա եղել է անցյալ տարի տեղի ունեցած «թավշյա հեղափոխության» ողջ ընթացքում, գործել բացառապես Սահմանադրությամբ իրենց պատվիրակված լիազորությունների շրջանակում և հավատարիմ մնալ իշխանության օրենսդիր, գործադիր և դատական իշխանությունների բաժանման պարզ և անվիճարկելի սկզբունքին», - ասված է հայտարարությունում։

The European Parliament expresses concern about Nikol Pashinyan's appeal to block courts
Head of the EU-Armenia Parliamentary Cooperation Committee Sajjad Karim has issued a statement expressing concern about the appeal of Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinya to block courts.
“On 18 May, a court in Yerevan rules that Armenia’s former President Robert Kocharyan be released from prison pending the outcome of his trial.
Without prejudice to the principle of non-interference, we would like to express our concern regarding the Prime Minister Nikol Pashinyan’s call on his supporters to block the entrances to all courts nationwide on 20 May, and for a mandatory, popular ‘vetting’ to be applied on all judges.
We fully acknowledge that the politicization of judges is a matter of paramount importance in Armenia, and we count on the competent authorities, with the assistance on their international partners, to adopt and implement the structural reforms that are needed to ensure that a transparent and efficient judiciary, free from undue influences, will regain citizens’ trust, as it is a prerequisite for the rule of law.
Meanwhile, we urge all public office holders to show wisdom and restraint, as was the case throughout last year’s ‘velvet revolution’, act solely within the limits of the mandates vested upon them by the Constitution, and uphold the clear, indispensable devision between the legislative, executive and judicial branches of power,” the statement said.