ԵԽԽՎ համազեկուցողները կոչ են արել Փաշինյանին զերծ մնալ գործողություններից, որոնք կարող են մեկնաբանվել որպես ճնշում դատական համակարգի վրա
21/05/2019 14:27
«Քաղաքական գործիչները պետք է զերծ մնան այնպիսի գործողություններից ու հայտարարություններից, որոնք կարող են ընկալվել իբրև դատական իշխանության նկատմամբ ճնշումներ», - հայտարարում են Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում Հայաստանի հարցով համազեկուցողներ Յուլյա Լովոչկինան (Ուկրաինա) և Անդրեյ Շիրելը (Սլովենիա)։ Ըստ ԵԽԽՎ կայքում տեղադրված հաղորդագրության` այս հայտարարությունը հետևել է դատարանների մուտքերը արգելափակելու վերաբերյալ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից քաղաքացիներին ուղղված կոչին այն բանից հետո, երբ դատարանը կալանքից ազատ է արձակել նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին։
«Առանց այդ որոշման հիմքերի վերաբերյալ որևէ գնահատականի, մենք ցանկանում ենք ընդգծել, որ դատական իշխանության անկախությունը օրենքի գերակայության նախապայմանն է, և հետևաբար օրենքի գերակայությունը լավագույնս պահպանվում է քաղաքական գործիչների կողմից որևէ միջամտության բացակայությամբ։ Կան հստակ իրավական ընթացակարգեր, ինչպիսին է օրինակ ավելի բարձր դատական ատյաններին հայցադիմումների ներկայացումը, դատական ատյանի այն որոշումները վիճարկելու համար, որոնք կարող են հարցեր առաջացնել։ Օրենքի գերակայության պահպանումը պահանջում է հարգանք ընթացակարգերի նկատմամբ, որպեսզի պաշտպանվեն բոլոր քաղաքացիները` անկախ նրանց ով լինելուց», - կարդում ենք հայտարարության մեջ։
«Ինչևէ, մենք ընդունում ենք, որ հասարակության արձագանքը այդ դատական վճռի վերաբերյալ ընդգծում է դեռևս ցածր մակարդակում գտնվող հանրային վստահության մակարդակը դատական համակարգի նկատմամբ։ Դատական բարեփոխումները մնում են առաջնահերթություն, եւ մենք ողջունում ենք վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից հնչեցված ցանկությունը` հեռուն գնացող բարեփոխումներ իրականացնելու առումով` հատկապես կառուպցիայի դեմ պայքարի հետ կապված, ինչպես նաև Եվրոպայի խորհրդի հետ այդ հարցում գործակցելու առնչությամբ», - մասնավորապես ասել են համազեկուցողները։

PACE co-rapporteurs call to Armenia’s PM to refrain from actions and statements that could be perceived as exerting pressure on the judiciary
21/05/2019 14:21
Political stakeholders must refrain from actions and statements that could be perceived as exerting pressure on the judiciary, the co-rapporteurs of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) for the monitoring of Armenia, Yuliya Lovochkina (Ukraine, SOC) and Andrej Šircelj (Slovenia, EPP/CD) stated, following the statement by Prime Minister Nikol Pashinyan calling on citizens to block the entrances and exits of courts, on 19 May.
This call followed a judge’s decision to release former President Kocharyan from pre-trial detention.
“Without prejudice to the merits of this decision, we wish to emphasise that the independence of the judiciary is a pre-requisite for the rule of law, and that the rule of law is therefore best served by the absence of any interference from political actors. There are clear legal procedures, such as appeals to a higher court, to challenge a court decision that seems questionable. Respecting the rule of law requires respecting the procedures that exist to protect all citizens, irrespective of who they are.”
"However, we recognise that the reaction of the public to this court decision underscores the still low level of public trust in the judiciary. Judicial reforms remain a priority and we welcome Prime Minister Nikol Pashinyan's stated desire for far-reaching reform of the judicial system, particularly with regard to the fight against corruption, as well as his wish to associate the Council of Europe with it,” said the co-rapporteurs.