«Դավադրություններ»-ի իրականացումը նույնիսկ տեսականորեն չեմ պատկերացնում. Տիգրան Աբրահամյան
Մայիսի 20-24-ը Ադրբեջանի զինված ուժերի տարբեր ստորաբաժանումներ խոշորամասշտաբ օպերատիվ–մարտավարական զորավարժություններ են անցկացնում։ Պաշտոնապես հայտարարվել էր, որ զորավարժությանը ներգրավվելու է մոտ 10 հազար զինծառայող, 150 միավոր տանկ և այլ զրահատեխնիկա, մինչև 200 միավոր հրթիռահրետանային տեխնիկա, ՀԿՌՀ–ներ ու ականանետեր և մինչև 35 միավոր ինքնաթիռ ու ուղղաթիռներ։
Դրա հնարավոր վտանգների ու այլ խնդիրների շուրջ Aysor.am-ը մի քանի հարց է ուղղել Արցախի նախագահի խորհրդական Տիգրան Աբրահամյանին։
- Պարոն Աբրահամյան, Արցախի հետ կապված թեմաները վերջին շրջանում ակտիվացել են՝ տարբեր բնույթի, տարբեր սրության, սակայն, թերևս, սկսենք Ադրբեջանում զորավարժությունների անցկացումից, ի՞նչ վտանգներ եք տեսնում, արդյոք հանրությունն անհագստանալու կարիք ունի:
- Այս տարվա ընթացքում, սա Ադրբեջանի արդեն երկրորդ խոշոր՝ այս մասշտաբի զորավարժությունն էր, մինչ այդ նմանատիպ տեղի էր ունեցել մարտին, սակայն սրան զուգահեռ տեղի են ունեցել նաև այլ զորավարժություններ, առավել փոքր մասշտաբի, այլ երկրների հետ համատեղ: Նկատելի են նաև տարբեր զորատեսակների հավաքներ, մարտավարական պարապունքներ և այլն:
Նման միջոցառումների անցկացումն առաջնագծին ու ընդհանուր իրավիճակին, իհարկե, նոր սրություն է հաղորդում, հատկապես որ դրանք իրականացվում են սահմանագծի մերձակա հատվածներում, ամեն դեպքում դրանք գտնվում են մեր դիտարկման տիրույթում և անհրաժեշտ վերլուծություններ են իրականացվում:
- Տպավորություն կա, որ հայկական զինուժն առավել քիչ է զորավարժություններ իրականացնում...
- Չէի ասի, ծառայության բերումով ես անընդհատ անմիջականորեն առնչվում եմ զինված ուժերի հետ և վստահ կարող եմ ասել, որ Պաշտպանության բանակում ակտիվ ուսումնական շրջան է, որն ուղեկցվում է տարբեր բնույթի զորավարժություններով, մարտավարական պարապունքներով, տարբեր զորատեսակների հատուկ կուրսերով: Այստեղ մրցավազքի խնդիր չկա, սակայն անհրաժեշտ միջոցառումներն անընդհատ ակտիվ ընթացքի մեջ են:
- Զինված ուժերի մարտունակությունից խոսեցիք, վերջերս Հայաստանի վարչապետը «դավադիր ուժերի» հնարավոր գործողությունների մասին խոսեց, արդյոք կարելի է նման բան սպասել:
- Ես նկատեցի, որ թեմային պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն է անդրադարձել՝ բացառելով նման իրավիճակ, երկրորդ, նման գործողությունները մեծ շղթա են ենթադրում, տարբեր ուժերից մինչև զինված ուժեր, եթե նույնիսկ նման նպատակ ունեցող ուժեր կան, իսկ դրանք իմ պատկերացմամբ կարող են լինել միայն արտաքին ուժեր, դրանց գործակալներ, ապա «դավադրությունների» իրականացումը նույնիսկ տեսականորեն չեմ պատկերացնում:
Նման «դավադրությունը» ենթադրում է քաղաքական իշխանության, զինված ուժերի, ուժային կառույցների ներգրավվում կամ գիտություն, սա միանշանակ բացառելի է: Արցախում բոլոր այս կառույցները, ինստիտուտները պատշաճ, արժանապատիվ ծառայություն են մատուցում մեր ժողովրդին և եթե նույնիսկ մեր նկատմամբ թշնամաբար տրամադրված ուժերը նման մտադրություն ունենան, ապա դրանք շատ վաղ փուլում կկանխվի:
Իհարկե, ես տեսնում եմ, որ դաշտում նկատելի են ուժեր, անհատներ, որոնց գործունեությունն ակնհայտ վտանգավոր բնույթ է կրում, իսկ նրանց առաջ քաշած թեզերը լիովին տեղավորվում, մեր նկատմամբ, մեղմ ասած, ոչ բարեկամաբար տրամադրված երկրների քարոզչական հայեցակարգերին:
Տեսնում եմ մեր ժողովրդի տարբեր հատվածների մեջ թշնամություն սերմանող, կեղծ օրակարգեր առաջ մղող անհատներ, սակայն կարծում եմ, որ ողջամտությունն, այնուամենայնիվ, հաղթելու է և առկա իրավիճակում առաջ եկած այս վտանգավոր միտումները չեզոքացվելու կամ գոնե նվազագույնին են հասցվելու:

Different divisions of Azerbaijani Armed Forces are carrying out wide-scale operative-strategic drills from May 20-24.
It has been stated officially that the drills will engage around 10,000 servicemen, 150 units of tanks and other military technology and 35 units of jets and helicopters.
Aysor.am has contacted with Artsakh president advisor Tigran Abrahamyan to ask few questions about the possible dangers and issues.
- Mr Abrahamyan, topics about Artsakh have recently intensified being of different nature, of different sharpness. But let’s speak about the military drills in Azerbaijan. What dangers do you see? Do the people need to worry?
- This is the second such wide-scale military drill by Azerbaijan conducted during this year. Before this, such like drills were conducted in March. In parallel to this, other drills were conducted of smaller scale in collaboration with other countries. There were different military gatherings and strategic exercises as well.
Of course, conduction of such events on the front line brings new tension, especially if being conducted in the sectors near the line of contact, in any case they are under our control.
- An impression is as if the Armenian side conducts less military drills…
- I would not say so. My position demands permanent direct contacts with the Armed Forces and I can say for sure that there is an active training period in the Defense Army being accompanied with different drills, strategic trainings, special courses.
- Recently the Armenian Prime Minister spoke about possible actions of “conspirator forces”, can we expect such a thing?
- I have noticed that recently Defense Minister Davit Tonoyan referred to the issue, excluding such situation, secondly, such actions suppose a long chain consisting from different forces to military ones. Even if there are forces having such goals and in my idea these may be only forces from outside, their agents on place, I do not even theoretically imagine the implementation of “conspiracies”.
Such “conspiracy” demands involvement of political authorities, armed forces, force structures, which is of course excluded. In Artsakh all these structures, institutions are serving our people properly in a dignified way and even if forces having hostile attitude toward us have such intention, it will be prevented in the very early stage.
Of course I see forces, individuals the activity of which is obviously dangerous and their theses, mildly speaking, fit the propaganda concepts of not-friendly countries.
I see people sowing hostility, false agenda among people, but I think that rationality will win and in the existing situation these dangerous tendencies will be neutralized or at least be brought to minimum.