Դատախազությունը բողոքարկել է Քոչարյանի վերաբերյալ երկու որոշում
Հայաստանի գլխավոր դատախազությունը բողոքարկել է ՀՀ 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի երկու որոշում, Aysor.am-ին տեղեկացրեց Գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժնի պետ Արևիկ Խաչատրյանը։
Մասնավորապես, Գլխավոր դատախազությունը բողոքարկել է Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի երկու որոշումները՝ Մարտի 1-ի գործի վարույթը կասեցնելու և այն Սահմանադրական դատարան ուղարկելու, ինչպես նաև՝ երկրորդ նախագահի խափանման միջոցը փոփոխելու մասին։
Հիշեցնենք, որ մայիսի 20-ին դատավոր Դավիթ Գրիգորյանը որոշել էր Քոչարյանի և մյուսների վերաբերյալ գործը կասեցնել ու դիմել Սահմանադրական դատարան, քանի որ ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 300.1 հոդվածը նրա մոտ սահմանադրականության հետ կապված հարցեր էր առաջացրել։
Իսկ ավելի վաղ՝ մայիսի 18-ին, Ռոբերտ Քոչարյանն ազատ էր արձակվել Արցախի գործող նախագահ Բակո Սահակյանի և նախկին նախագահ Արկադի Ղուկասյանի երաշխավորությամբ։

Armenia’s Attorney General’s office has appealed the two decisions of the Yerevan court of general jurisdiction over Armenia’s second president Robert Kocharyan and others case, public relations department head of the office Arevik Khachatryan told Aysor.am.
In particular, the Attorney General's office appealed the two decisions of judge Davit Grigoryan – stay of proceeding of March 1 case and change of preventive measure of Robert Kocharyan.
On May 20 judge Davit Grigoryan ruled change of preventive measure of Kocharyan and others and applied to Constitutional Court to decide the constitutionality of the article Kocharyan and others are charged with.